Kategorie

Usuwanie elementów z palców w trakcie zdarzeń

Strażacy bywają dysponowani do zdarzeń związanych z usuwaniem elementów z palców, które z różnych powodów nie dają się zdjąć. Może to być biżuteria, ale również inne różnego typu przedmioty np. bieżnie łożysk, nakrętki, kratki odpływowe, itp.

Są dwie główne metody radzenia sobie z takimi zdarzeniami. Nieniszcząca i niszcząca, z wykorzystaniem różnego rodzaju narzędzi, w wyniku takich działań w mniejszym lub większym stopniu przedmiot niszczymy usuwany przedmiot.

Przykładami na nieniszczące sposoby usuwania z palców chociażby ciasnej biżuterii, gdzie warto przed wyborem metody niszczącej przedmiot, który może mieć dużą wartość materialną lub sentymentalną mogą być:

  • próba zmniejszenia opuchlizny poprzez zanurzenie kończyny w zimnej wodzie, lub użycie zestawów chłodzących z zestawów R1, co może doprowadzić do zmniejszenia obrzęku i umożliwić ściągniecie przedmiotu.
  • próba zdjęcia po wcześniejszym użyciu środka zmniejszającego tarcie. Może to być mydło w płynie, wazelina, olej spożywczy, masło czy inne, neutralne dla skóry i zwiększające poślizg ogólnodostępne środki.
  • wykorzystanie cienkiego, wytrzymałego sznurka lub tasiemki. Polega to na nawinięciu zaczynając od przewleczenia pod przedmiotem, w kierunku czubka palca, wytrzymałego sznurka lub tasiemki o niewielkiej grubości tworząc formę gwintu, a następnie ciągnąc za koniec sznurka przewleczony pod przedmiotem w kierunku nawijania, co powoduje zsuwanie przedmiotu wraz z odwijaniem sznurka 

 

Alternatywa dla nawijania sznurka może być wykorzystanie cienkiej, mocnej gumy Polega to na przeciągnięciu pod usuwanym elementem cienkiej gumy, następnie ciągnąc ją za oba końce w kierunku czubka palca wykonujemy nią ruch okrążający palec dookoła tak, by guma przeciskała się dookoła palca pod przedmiotem, co w połączeniu z kierunkiem ciągnięcia, będzie powodowało zsuwanie się przedmiotu.

Samo przewlekanie sznurka i gumki możemy sobie ułatwić korzystając z kawałka drutu, np. spinacza biurowego, czy innego dostępnego podobnego elementu.

Jest duża szansa powodzenia tych operacji, jednak przeciwwskazaniem mogą być różne obrażenia takie jak oparzenia, odmrożenia, złamania, uszkodzenia stawu, mogące skutkować urazami wtórnymi podczas uwalniania. Kolejnym przeciwwskazaniem może być kształt przedmiotu (np. ostre krawędzie, gabaryty) utrudniające zastosowanie tych metod.

Niepowodzenie lub brak możliwości zastosowania powyższych metod, wymusza na ratownikach uwalnianie zastosowanie metod polegających najczęściej na przecięciu elementu. Ciecia małych i drobnych przedmiotów można realizować za pomocą prostych narzędzi, takich jak obcinaczki ręczne do drutu, wielofunkcyjnych nożyczek ratowniczych, specjalnych przyrządów do cięcia biżuterii oraz elektronarzędzi.

Piła do obrączek:

https://strefa998.pl/bosaki-/1198-pila-do-obraczek-pierscionkow.html

 

 

Dobór samych narzędzi jest zależny od wielkości i kształtu elementu który ma być przecięty, ale również należy pamiętać o jego twardości. Aby nie uszkodzić narzędzia można ocenić twardość ciętego elementu w prymitywny, ale dosyć skuteczny sposób wykorzystując pilnik (może być to pilnik stosowany do ostrzenia łańcucha w pilarkach). Im większy wiór powstający podczas próby, tym materiał jest mniejszej twardości, brak wióra mówi o materiale bardzo twardym. Ma to o tyle znaczenie że do cięcia przedmiotów wykonanych z materiałów o dużej twardości, wykorzystane muszą być urządzenia z tarczą ścierną, o ściernicy odpowiednio dobranej do materiału. Idealnym do usuwania drobnych przedmiotów elektronarzędziem, jest wykorzystywane przez modelarzy i majsterkowiczów miniszlifierka, które pozwala na bardzo precyzyjne przeprowadzenie cięcia.

Znacznie gorzej, ze względu na swoje gabaryty i możliwość precyzyjnego operowania do takich działań nadaje się szlifierka kątowa o średnicy tarczy 125 mm. jednak zaletą może być jej ogólnie duża dostępność. Przy użyciu narzędzi ze ściernicą, należy pamiętać o włożeniu pod przedmiot, w miejscu ciecia cienkiego elementu, zabezpieczającego przed zranieniem podczas cięcia. Można do tego wykorzystać znalezione ma miejscu działań przedmioty, na przykład rączkę łyżeczki do herbaty, patyk od loda itp. Drugą ważną kwestią, o jakiej należy pamiętać, jest nagrzewanie elementu podczas cięcia, co wymusza jego chłodzenie. Można to robić zwykłą wodą, świetnie do jej podawania nadaje się butelka po wodzie mineralnej, ze zrobionym niewielkim otworem w nakrętce.

Do chłodzenia wykorzystać również można sol fizjologiczną, jaka znajduje się na wyposażeniu zestawów PSP R1. Należy jednak pamiętać by chłodzenie następowało na zmianę z cięciem, a sama woda nie była podawana wprost na ściernicę, gdyż nie każdy rodzaj ściernic przeznaczony jest do pracy na mokro. Przy pracy szlifierkami należy zabezpieczyć osobę poszkodowaną przed działaniem iskier oraz liczyć się z możliwością wywołania przez nie pożaru, jeśli będą padać na materiał palny.

Obecnie można spotkać biżuterię wykonaną z ceramiki które charakteryzują się dużą twardością, ale stosunkowo dużą kruchością, co można wykorzystać przy działaniu.

Istnieją przyrządy dedykowane usuwaniu takiej biżuterii, pozwalające na kontrolowane jej skruszenie, ale można dokonać takiej operacji również szczypcami zaciskowymi Morse`a.

Szczypce ustawia się na średnicę minimalnie mniejszą od średnicy obrączki, następnie zaciska, co powinno spowodować pękniecie ceramicznej biżuterii. Konstrukcja narzędzia zabezpiecza jednocześnie przed nadmiernym zaciśnięciem i uszkodzeniem palca.

Zagrożeniem w tej metodzie mogą być małe, bardzo ostre odpryski ceramiki, które mogą powstać przy pękaniu.

W działaniach opisanych powyżej należy pamiętać również o procedurach kwalifikowanej pierwszej pomocy i w razie konieczności wdrożyć je.