Kategorie

Dlaczego warto posiadać gaśnicę we własnym domu?

Wśród wypadków które najczęściej mają miejsce w prywatnych domach, wysoką pozycję zajmują pożary. Duża ilość sprzętów elektrycznych i elektronicznych oraz nieprawidłowa obsługa domowego kominka mogą być potencjalnym źródłem niebezpiecznego pożaru. Jeśli ogień nie zostanie w porę ugaszony, może przynieść wysokie szkody, pozbawić rodzinę majątku, a nawet stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia oraz życia domowników. Aby zapobiec pożarowi, warto zawczasu zaopatrzyć się w gaśnicę. Poznajmy różne rodzaje gaśnic i sprawdźmy, czym należy się kierować podczas wyboru tej właściwej.

Rodzaje gaśnic do użytku domowego

Wyróżniamy cztery podstawowe rodzaje gaśnic:

  • gaśnice śniegowe – działają na zasadzie sprężonego dwutlenku węgla, który znacząco obniża temperaturę. Taka gaśnica wykazuje dużą skuteczność, ale jednocześnie wymaga dużej ostrożności.

  • gaśnice pianowe – ten rodzaj gaśnicy wykorzystuje wodę z dodatkiem środka pianotwórczego. Jest skuteczna w przypadku palących się tkanin, różnorodnych materiałów oraz palnych cieczy, dlatego też znakomicie sprawdza się w kuchni, np. w przypadku palącego się oleju.

  • gaśnice proszkowe – w tym przypadku do gaszenia wykorzystywany jest specjalny proszek. Ma wyjątkowo uniwersalne zastosowanie, nadaje się nawet do gaszenia urządzeń pod napięciem.

  • gaśnice mgłowe – wykorzystują zdemineralizowaną wodę, która wyrzucana jest za pomocą sprężonego gazu. Szczególnie przydają się w przypadku gaszenia delikatnych i cennych przedmiotów takich jak dokumenty, książki czy urządzenia elektryczne. Zaletą tego rodzaju gaśnicy jest zachowanie czystości podczas gaszenia – urządzenie nie pozostawia po sobie praktycznie żadnych zanieczyszczeń!

Dlaczego warto mieć gaśnicę we własnym domu?

Przyczyn pojawienia się pożaru może być bardzo wiele. Wystarczy chwila nieuwagi, aby doprowadzić do pojawienia się ognia w domu! Największym niebezpieczeństwem w przypadku pożaru jest błyskawiczne rozprzestrzenianie się ognia, który w efekcie może być bardzo trudny do powstrzymania. Dlatego niezmiernie ważna jest szybka reakcja a także zadbanie o to, aby w domu nie zabrakło profesjonalnej gaśnicy która pozwoli zapobiec rozwijaniu się pożaru. Warto przy tym zapoznać się z wszystkimi rodzajami domowych gaśnic w celu dobrania najbardziej odpowiedniego rozwiązania do swojego domu.

Domowa gaśnica – gwarancja bezpieczeństwa we własnym domu

Coraz więcej osób jest świadomych tego, jak poważne zagrożenie niesie za sobą domowy pożar. Dlatego wyposażenie swojego lokalu mieszkalnego w gaśnicę staje się powoli standardem! W ofercie sklepu Strefa 998 stworzyliśmy specjalną kategorię „Bezpieczny Dom” która skierowana jest do osób pragnących zwiększyć poziom bezpieczeństwa w prywatnej przestrzeni mieszkalnej. W naszej ofercie znalazły się również profesjonalne gaśnice, które są nieodzownym elementem domowego wyposażenia. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą sklepu Strefa 998!