Kategorie

Elektronarzędzia w działaniach Straży Pożarnej

Elektronarzędzia w działaniach Straży Pożarnej

Oprócz typowego sprzętu strażackiego  zarówno w działaniach gaśniczych, jak i ratowniczych, bardzo przydatne mogą być elektronarzędzia, szczególnie narzędzia bateryjne, które w porównaniu z przewodowymi i spalinowymi wykazują się następującymi cechami:

 • # Ograniczenie ryzyka wypadków, takich jak, np. potknięcie o kabel zasilania
 • # Znacznie zredukowane niekorzystne czynniki, takie jak wibracje, poziom hałasu, spaliny
 • # Niezależność od sieci elektrycznej
 • # Natychmiastowa gotowość do działania (oszczędność czasu przy przygotowywaniu urządzenia do pracy) i mobilność.

Nowe generacje narzędzi akumulatorowych wyposażane są w silniki bezszczotkowe, zastosowanie tego typu rozwiązania w nieznaczny sposób wpływa na podniesienie ceny urządzenia, ale jednocześnie wyraźnie redukuję masę sprzętu, poprawia płynność pracy i przekłada się na większą bezawaryjność jego działania. Takie narzędzia zużywają mniej prądu, dzięki czemu stale rosną oferowane przez nie parametry techniczne. Narzędzia stają się mocniejsze, zakres ich zastosowań rośnie i prawdopodobnie w najbliższych latach wciąż będzie ulegał systematycznemu zwiększeniu o nowe grupy narzędzi.

Spotykanymi najczęściej w ratownictwie elektronarzędziami są:

 • Piły szablaste
 • Szlifierki kątowe
 • Wkrętarki  i zakrętarki
 • Piły tarczowe

Poza tym znaleźć zastosowanie mogą mieć, młoty udarowe, przecinarki do betonu, pilarki do drewna, mini szlifierki i inne.

 •  # piła szablasta- wykorzystywana przede wszystkim w celu cięcia szyb klejonych w pojazdach, jednak jej zastosowanie jest dużo szersze. Od ciecia słupków w pojazdach, przez wycinanie dużych powierzchni poszycia w dachach, czy bocznych ścianach pojazdów, po cięcie różnego rodzaju elementów wykonanych z różnych materiałów. Ograniczeniem tutaj może być przede wszystkim rodzaj ostrza używanego w pile i dobranie go do ciętego elementu. Do ratownictwa istnieją dedykowane ostrza różniące się nieco konstrukcją, a nadające się świetnie do cięcia niemal wszystkich materiałów z jakimi możemy się spotkać.
 • wkrętarki- nadają się do prac rozbiórkowych podczas pożarów, czy chociażby podczas lokalizacji usuwanych gniazd owadów błonkoskrzydłych. Świetnie nadaje się do odkręcania wkrętów co umożliwia na przykład szybki demontaż blachodachówki bez jej niszczenia. Zakrętarka wyglądem przypomina wkrętarkę, główna różnica polega na kilkukrotnie większym momencie obrotowym (rzędu nawet 200 Nm) niż wkrętarka oraz uruchamiającym się pod obciążeniem udarem obrotowym ułatwiającym odkręcanie (nie mylić z udarem jaki jest w wiertarkach udarowych) dzięki czemu dużo skuteczniej możemy odkręcać i dokręcać śruby oraz wkręty, nawet stosunkowo dużych średnic. Obecnie spotkać można wkrętarki, które podobnie jak zakrętarki posiadają znacznie większy moment obrotowy.
 •  # szlifierki kątowe- służą do cięcia różnych materiałów. Wykorzystuje je sie na przykład cięcia krat, kłódek i zawiasów podczas siłowego otwierania pomieszczeń, poszyć dachów, pojazdów, konstrukcji, itp. Mogą się różnić średnicą tarczy roboczej, od 76mm  nadającej się do drobniejszych dokładnych prac, przez 125 mm do 230 mm.  
 • piły tarczowe- w zależności od zastosowanej tarczy tnącej mogą służyć do cięcia poszycia w pojazdach, wycinania otworów w blachodachówce, płytach OSB, sklejce, cięcia desek i innych materiałów drewnopochodnych.
 • miniszlifierki- świetnie nadaje się do precyzyjnego cięcia drobnych elementów na przykład podczas usuwania biżuterii z palców, czy tez innych drobnych elementów.

Wyposażając jednostkę w elektronarzędzia pamiętaj o:

 • # zapasowych bateriach, zwłaszcza jeśli pracujesz dużo narzędziami. Wydłużą możliwość działania bez konieczności czekania na naładowane rozładowanej baterii.
 • # rozważ ładowarkę zainstalowaną w pojeździe, by móc na bieżąco ładować akumulator podczas działań długotrwałych.
 • # kupując narzędzia wybieraj te z linii profesjonalnych dobrych i sprawdzonych marek. Narzędzia profesjonalne mają dużo lepsze parametry i są trwalsze. Znane marki ułatwią reklamacje, zakup osprzętu oraz ewentualne naprawy.
 • # kupując narzędzie bierz pod uwagę możliwość rozbudowy zestawu, a więc kompatybilność baterii i ładowarek, co obniży koszty (jedna ładowarka i zapasowa bateria na kilka narzędzi), co w sumie może obniżyć koszt całkowity zakupu zestawu.
 • # pamiętaj o okresowej kontroli stanu naładowania baterii zwłaszcza gdy sprzęt jest rzadko używany.
 • # wyposaż zestaw w odpowiedni osprzęt, który rozszerzy możliwości pracy (wymienne tarcze różnych typów, brzeszczoty, bity, wiertła)
 • # pamiętaj o wyczyszczeniu sprzętu po pracy oraz o odpowiedniej jego konserwacji zgodnie z instrukcją producenta.
 • # stosuj zawsze odpowiednie środki ochrony odpowiednie dla danego narzędzia.

Narzędzia o napędzie elektrycznym, czy to zasilane z sieci, czy bateryjnie, charakteryzują się małymi gabarytami, stosunkowo cichą pracą oraz możliwością bezpiecznej pracy w przestrzeniach zamkniętych (brak spalin). Pozwalają często na prowadzenie nawet bardzo skomplikowanych działań, świetnie uzupełniając podstawowy sprzęt strażacki, dlatego warto rozważyć ich zakup i wprowadzenie na wyposażenie pojazdów ratowniczych.

 

Oferta elektronarzędzi:

https://strefa998.pl/541-narzedzia-akumulatorowe

Poszycie ściany autobusu przecięte piłą szablastą.

Przecinarka do stali i betonu zasilaniem akumulatorowym

Zestaw elektronarzędzi

Komplet bitów do wkrętarki

Brzeszczoty ratownicze do piły szablastej

Docinanie łat piłą szablastą krokwi podczas prac zabezpieczania zerwanego dachu

 Zastosowanie wkrętarki podczas prac zabezpieczania zerwanego dachu