Kategorie

Co strażak nosi w kieszeniach?

Podręczne wyposażenie strażaków to z pewnością jeden z gorących tematów. Większość z nas nie zdaje sobie bowiem sprawy z tego, co strażacy mają ze sobą, a także jakie przedmioty muszą mieć pod ręką obowiązkowo. Warto jest się nad tym zastanowić, ponieważ jest to bardzo ciekawy temat, który objaśni nam wiele tajemnic związanych ze szczegółową pracą w straży pożarnej. Zapraszamy do lektury!

Ekwipunek strażaka jest bardzo istotny w akcji!

Wyposażenie, które posiada strażak w kieszeniach, jest niezwykle istotne. Wierzcie lub nie, lecz czasem proste przedmioty, dostępne pod ręką, mogą uratować zarówno życie osoby ratowanej, jak i ratującej. Dlatego też strażak jest zobowiązany do noszenia ze sobą kilku rzeczy, które mogą wpłynąć pozytywnie na przebieg całej akcji.

Do takich „niezbędników” należy między innymi para rękawic, która jest, jak można się domyślać, podstawowym wyposażeniem. Idąc dalej, mamy rękawiczki nitrylowe lub lateksowe. Jak wiadomo, strażacy często z nich korzystają, dlatego też dobrze, aby mieli kilka par przy sobie. W kieszeniach strażaków często znajdziemy klucze płaskie (mowa tutaj o kluczach o numeracji 8-10 i 13-14). Po co takie klucze? Najczęściej przydają się w sytuacji wypadków samochodowych, gdzie trzeba szybko zdemontować akumulator uszkodzonego auta.

Z kolejnych, ciekawych elementów wyposażenia warto wymienić zapasową latarkę, nóż ratowniczy, opatrunek osobisty, karabinek, taśmę szytą (zwaną potocznie jako pętlę alpinistyczną), a także notes i długopis. Mówimy tutaj o wyposażeniu znanym i stosowanym w praktyce. Nie jest to jednak wszystko, co mogą kryć kieszenie strażaka.

Jakie opcjonalne gadżety znajdziemy u strażaków?

Najbardziej popularne gadżety strażackie to między innymi środki zwilżające, koszyki do wspomnianych środków, a także pakiety sprzętowe, które podczas danej akcji mogą mieć ogromne znaczenie.

W zależności od warunków panujących na dworze, a także typu akcji, strażacy zabierają ze sobą dodatkowe pary ciepłych skarpet, kombinerki, kliny do zabezpieczania drzwi, taśmy, śrubokręty (również znane nam dobrze „próbówki”), a także wiele innych produktów, które mogą się im przydawać podczas realizowania danego zgłoszenia. Jak wiadomo, strażacy jadą do przeróżnych interwencji, tak więc oprócz podstawowego wyposażenia, które muszą mieć ze sobą, czasem przydają się im kompletnie inne sprzęty, które wpasowują się w daną potrzebę pomocy.

Nietrudno odnieść wrażenie że strażak to także złota rączka, która musi mieć swój indywidualny ekwipunek na akcji, w którego skład musi wejść dosłownie wszystko. Tak też jest w praktyce, ponieważ dobrze przygotowany strażak nie jest nigdy zaskoczony w akcji. Jeśli jednak przyjeżdżamy z brakami sprzętowymi, sami utrudniamy sobie akcję, która może być przez to opóźniona bądź utrudniona.

Jak widać, warto doceniać strażaków i ich pracę. Kiedy wgłębimy się w temat, okazuje się, iż jest ona bardziej skomplikowana, niż mogłoby się nam wydawać.