Kategorie

Kamery termowizyjne. W jakich sytuacjach mogą być przydatne?

Praca w otoczeniu ognia oraz dymu to dla wielu strażaków codzienność. W takich warunkach widoczność bywa bardzo ograniczona, co może utrudniać przeprowadzanie działań ratowniczych, a niekiedy stanowi również poważne zagrożenie dla życia strażaka. Nowoczesne kamery termowizyjne są zaawansowanymi technologicznie urządzeniami, które znajdują szerokie zastosowanie w służbach ratowniczych. Ich główną funkcją jest odczytywanie obrazu termalnego, ale to tylko część ich rozbudowanych możliwości. Sprawdźmy, co jeszcze potrafią zaawansowane kamery termowizyjne i do czego mogą się przydać jednostkom straży pożarnej.

Kamera termowizyjna – podstawowe funkcje

Obraz który pozwala uzyskać kamera termowizyjna, znacznie różni się od rzeczywistego obrazu. Urządzenie skutecznie lokalizuje źródła ciepła, które na wyświetlaczu są widoczne w barwach intensywnej czerwieni. Kamera jest nieocenionym wsparciem podczas pożarów, szczególnie w budynkach wielorodzinnych, w których odnalezienie drogi do wyjścia może być znacznie utrudnione.

Przydatną funkcją w kamerach termowizyjnych jest pomiar temperatury w niezwykle szerokim zakresie. To umożliwia określenie skali zagrożenia i ułatwia zaplanowanie działań ratowniczych. Kamery służą do mierzenia temperatur o ujemnych, jak również bardzo wysokich wartościach.

Z racji swego przeznaczenia, kamery termowizyjne muszą być jak najbardziej proste w obsłudze. Podczas interwencji ratowniczych, odnalezienie właściwego przycisku może być bardzo trudne! Dlatego większość tego typu urządzeń posiada od jednego do czterech przycisków, które umożliwiają łatwą obsługę kamery nawet w warunkach trudnej widoczności.

Profesjonalne modele kamer termowizyjnych posiadają również szereg innych przydatnych funkcji, w tym np. pracę w różnych trybach, zapis wykonanych zdjęć, a nawet nagrywanie materiałów wideo. Niezmiernie ważna jest także wydajność baterii – im większa wydajność baterii tym mniejsze ryzyko, że urządzenie wyładuje się jeszcze przed zakończeniem działań ratowniczych! Niezmiernie ważne jest również zastosowanie wysokiej klasy tworzyw mających na celu zabezpieczenie urządzenia przed niekorzystnymi czynnikami, np. bardzo wysoką temperaturą. Obudowa kamery powinna zapewnić skuteczną ochronę nawet w bardzo utrudnionych warunkach, które w pracy strażaka nie należą do rzadkości.

Kamery termowizyjne znajdują zastosowanie nie tylko podczas interwencji strażackich. Są wykorzystywane również w przemyśle medycznym, np. do określania temperatury podczas sterylizacji urządzeń. Coraz częściej stosuje się je również w przemyśle tworzyw sztucznych, w przemyśle hutniczym, a także np. do kontroli jakości paneli słonecznych. Producenci kamer termowizyjnych wprowadzają do swoich produktów coraz to nowsze, zaawansowane rozwiązania, dzięki którym urządzenia te stają się jeszcze bardziej funkcjonalne i użyteczne!

Profesjonalne kamery termowizyjne dla jednostek Straży Pożarnej

W asortymencie sklepu Strefa 998 posiadamy duży wybór kamer termowizyjnych o rozbudowanych funkcjach. Oferujemy urządzenia od sprawdzonych i cieszących się renomą producentów, w tym między innymi DRAGER oraz LEADER. Dostępne w naszej ofercie kamery są niezwykle proste w obsłudze, lekkie, funkcjonalne i mogą służyć do pracy nawet w bardzo utrudnionych warunkach!