Kategorie

Robot RTE od Rosenbauer

RTE Robot wielofunkcyjny

Śledząc „nowinki” na rynku sprzętu dla Straży Pożarnej natknęliśmy się na wyjątkowy produkt, jakim jest Robot RTE od Rosenbauer - sterowany radiowo, wielofunkcyjny pojazd gąsienicowy o napędzie elektrycznym. Sprzęt rzadko spotykany, jakiego nie mieliśmy jeszcze w naszej ofercie! Robot jest tak fascynujący, że nie mogliśmy przejść obok niego obojętnie. Zapowiada się bardzo obiecująco, szczególnie ze względu na możliwość całkowicie odmiennego i niestandardowego przeprowadzenia z jego udziałem akcji ratowniczych. Włączenie do akcji sterowanego zdalnie robota ma podnieść poziom bezpieczeństwa załogi. Jeżeli przyjmiemy za priorytet zmniejszenie ryzyka, na jakie jesteśmy narażeni w czasie pracy – to urządzenie może okazać się bezcenne.

Wysokie oczekiwania

Jeżeli sprzęt tego typu, który nie ukrywajmy – nie będzie tani, ma zainteresować jednostki Straży Pożarnej i na stałe zagościć na ich wyposażeniu musi pełnić wiele funkcji pozwalających na jego wszechstronne wykorzystanie. Od takiego robota oczekujemy, że przy jego pomocy szybko i bez użycia mięśni przetransportujemy sprzęt i inne ładunki w miejsca, gdzie będą potrzebne; zajrzymy w miejsca niedostępne lub niebezpieczne dla ratownika celem przeprowadzenia rozpoznania a przede wszystkim ugasimy pożar. A to wszystko w celu zaplanowania taktyki, zminimalizowania ryzyka utraty zdrowia lub życia Strażaków, efektywnej lokalizacji środków i finalnie skutecznego przeprowadzenia działań. Sprzęt musi być też wytrzymały i odporny na niesprzyjające warunki w jakich przyjdzie mu pracować - w tym na wysokie temperatury i wilgoć. Sprawdźmy czy model Rosenbauer rokuje na zautomatyzowanego członka załogi.

Robot gotowy na wszystko

Robot RTE posiada kompaktową budowę i zoptymalizowany kształt ułatwiający pokonywanie przeszkód. Jego wymiary (długość: 1,20m; szerokość: 80cm; wysokość: 36cm) pozwalają na bezproblemowe umieszczenie w pojeździe logistycznym lub transport na europalecie. Dzięki temu będzie zawsze gotowy do użycia gdyż bez trudu przetransportujemy go na miejsce akcji szczególnie, że czas ładowania akumulatorów wynosi jedynie 3h. Stosunkowo niewielkie wymiary w parze z zoptymalizowanym kształtem sprawiają, że przeszkody, dostęp i poruszanie się po trudnym terenie nie będą stanowiły dla niego problemu. Robot posiada niską masę własną (ok. 375 kg) jednak nie przekłada się ona na ładowność, która jest spora i wynosi 1000 kg. Urządzenie napędzane jest dwoma elektrycznymi potężnymi silnikami napędowymi o mocy 48V. Do tego solidna budowa, wodoodporny procesor i klasa ochrony IP67 a także możliwość poruszania się z prędkością 6 km/h powodują, że niewątpliwie może okazać się nieocenionym pomocnikiem.

Łatwa kontrola i bezpieczne użytkowanie

Robot sterowany jest za pomocą pilota radiowego. Sam pilot jest kompaktowy i poręczny dający możliwość obsługi jedną ręką. Sama obsługa ma być łatwa i intuicyjna – za pomocą pilota możemy sterować samym robotem jak i funkcjami ładunku. Czy tak mocne urządzenie może być bezpieczne w użytkowaniu dla członków załogi i przypadkowych uczestników? Wydaje się, że tak. Robot posiada w pełni zintegrowane światło drogowe LED a także światło ostrzegawcze niebieskie oraz standardowy sygnał ostrzegawczy dźwiękowy i świetlny (niebieskie światło). Dzięki temu będzie widoczny na drodze i bezpieczny niezależnie od pory dnia czy widoczności na miejscu akcji.

Unikalny system wymiennej zabudowy

Szeroka gama dostępnych modułów dodatkowych daje możliwość dostosowania urządzenia do wymagań i szybką reakcję na pojawiające się problemy. Niezależnie od tego, czy robot będzie potrzebny do gaszenia czy transportu sprzętu – za pomocą standardowych interfejsów szybko i łatwo dokonamy zmiany pomiędzy szeroką gamą modułów.

Czy Rosenbauer zmieni przyszłość?

Niewątpliwie producent jest niekwestionowanym liderem w dziedzinie technologii i innowacji. Wprowadzone na rynek produkty zadziwiają unikalnymi rozwiązaniami, jakich nie znajdziemy u innych producentów. Niewątpliwie istnieje potrzeba wdrożenia do jednostek gaśniczych technologii ratujących zdrowie i życie Strażaków i umożliwiających działanie, które dotychczas było niemożliwe. Czy w takim razie Rosenbauer będzie w stanie zmienić przyszłość branży pożarniczej i wpłynąć na zmianę taktyki działania? Jeżeli obrany kierunek rozwoju zostanie podtrzymany – będzie to bardzo prawdopodobne. Z niecierpliwością oczekujemy na kolejne produkty!