Kategorie

Nowy wysokociśnieniowy system gaśniczy od ROSENBAUER - RFC CUTTEX

RFC CUTTEX ROSENBAUER

Rosenbauer nie przestaje zaskakiwać. Tym razem wprowadza na rynek system cięcia i gaszenia CUTTEX – zupełnie nowy wysokociśnieniowy system gaśniczy. Co prawda producent przyzwyczaił nas do wprowadzania na rynek produktów innowacyjnych, których celem jest poprawa bezpieczeństwa pracy i skuteczności działania, jednak okazało się, że nadal może zaskakiwać. Co zatem czyni CUTTEX wyjątkowym? RFC CUTTEX bazuje na sprawdzonym wysokociśnieniowym systemie gaśniczym UHPS z nowoopracowaną lancą. Poza oczywistą funkcją gaszenia wysokociśnieniowego, system posiada dodatkową funkcję cięcia strumieniem wody.  Wydaje się, że na rynku nie ma podobnego, w pełni zintegrowanego systemu.

Dysza do cięcia i gaszenia

Niewątpliwie tym co czyni ten system gaśniczy innowacyjnym jest dysza do cięcia i gaszenia. Jak zatem przebiega cały proces? Jak podaje producent proces cięcia polega na naniesieniu na powierzchnię materiału ściernego za pomocą strumienia wody co pozwala na wycinanie otworów o wielkości od trzech do pięciu milimetrów. Cięcie możliwe jest w niemalże każdym materiale – cegle, betonie, metalu, stali czy drewnie a  pojemność zbiornika na ścierniwo daje możliwość cięcia przez jedną minutę. Jeżeli nie ma konieczności stosowania funkcji cięcia, wystarczy wyjąć dyszę tnącą i używać CUTTEX jako standardowy wysokociśnieniowy system gaśniczy.

Łatwa obsługa

Na stronie producenta znajdujemy bardzo prostą instrukcję obsługi – „uruchom system, rozwiń wąż, rozpocznij akcję gaśniczą”. Czy CUTTEX może być aż tak prosty w obsłudze? System oparty jest na obsłudze dającej możliwość włączenia za pomocą jednego przycisku. Co ważne - może być obsługiwany przez jednego ratownika. Dysza tnąca mocowana jest za pomocą zamka bagnetowego a jej odłączenie nie wymaga użycia żadnych narzędzi. Tak samo zamocowany za pomocą szybkozłączki do rury strumieniowej zbiornik na ścierniwo można wymienić w ciągu kilku sekund. Obrotowy uchwyt daje możliwość intuicyjnego ustawienia strumienia natryskowego czy tnącego w zależności od zapotrzebowania. Warto zaznaczyć, że System CUTTEX jest dostępny jako system instalowany na stałe (na pojeździe) lub jako system przenośny. RFC CUTTEX jest dodatkowo zintegrowany z systemem operacyjnym Rosenbauer RBC LSC, za pomocą którego  możemy sterować wszystkimi zainstalowanymi w pojeździe gaśniczym komponentami jak np. pompy czy systemy dozowania środka gaśniczego.

Bezpieczne użytkowanie

Powszechnym wśród producentów sprzętu dla Straży Pożarnej trendem jest konstruowanie urządzeń w sposób zapewniających możliwość bezpiecznego użytkowania. Kierunek jest jak najbardziej właściwy gdyż bezpieczna obsługa to szybsze, skuteczniejsze i obarczone mniejszym błędem działanie na miejscu akcji. W opisywanym systemie gaśniczym jest to również widoczne. RTE CUTTEX Służy do gaszenia pożarów w obiektach zamkniętych, bez konieczności bezpośredniego wchodzenia do pomieszczeń (w obszar pożaru) w pierwszej fazie co znacząco wpływa na poprawę bezpieczeństwa ratowników. Ten innowacyjny system cięcia i gaszenia zaopatrzony jest w węże o długości od 60 do 120m co daje maksymalny zasięg działania aż 240m.  Natomiast siła odrzutu pochłaniana jest przez specjalnie zaprojektowane, ergonomicznie oparcie na ramię co eliminuje mogące powstać urazy.

System stworzony z myślą o elastyczności i wysokiej wydajności

System sprawdzi się idealnie przy tłumieniu pożarów w pomieszczeniach zamkniętych czy  obiektach technicznych i co istotne daje możliwość zastosowania w szczelinach dylatacyjnych, systemach wentylacyjnych czy podwieszanych sufitach. A to wszystko bez konieczności bezpośredniego wchodzenia do nich. Dzięki drobno rozpylonemu środkowi gaśniczemu CUTTEX pozwala uzyskać maksymalny efekt gaśniczy przy minimalnym zużyciu środka co z kolei pozwala na zmniejszenie ilości wykorzystanej wody a to jest szczególnie istotne w przypadku gaszenia pożarów w pomieszczeniach.

Czy RFC CUTTEX oferuje wiele nowych możliwości taktycznych?

Niewątpliwie system charakteryzujący się funkcją cięcia strumieniem wody daje nowe możliwości przeprowadzania działań taktycznych w miejscach dotychczas niedostępnych lub zagrażających zdrowiu pożarników. Sama możliwości opanowania pożaru w np. systemie wentylacyjnym czy podwieszonym suficie przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa biorących udział w akcji Strażaków wydaje się być bardzo obiecująca. ROSENBAUER wprowadzając do swojej oferty RFC CUTTEX po raz kolejny pokazuje, że jest w stanie dostosować się do wyzwań, którym muszą stawić czoła Strażacy a działania taktyczne mogą być planowane również pod kontem posiadanego do dyspozycji sprzętu.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć