Kategorie

(Nie)bezpieczne pokrowce

Do czego służą pokrowce?

Pokrowce służą do ochrony butli kompozytowych przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz zabrudzeniami i są powszechnie stosowane w straży pożarnej. Szyte są z niepalnej, nieelektryzującej się tkaniny,  obszytej taśmami odblaskowymi, w różnych kolorach, dodatkowo usztywnione i zabezpieczone warstwą pianki. Otwór wykończony jest ściągaczem z taśmy lub sznurka.

 Niestety w części dostępnych pokrowców sznurek jest połączony, co powoduje że po ściągnięciu go mamy do czynienia z dosyć długa pętlą, która jeżeli nie zabezpieczymy jej poprzez schowanie do wnętrza pokrowca może grozić zaplątaniem strażaka w ciasnej przestrzeni oraz prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji.

Jak zabezpieczyć się przed taką ewentualnością?

Rozwiązanie jest proste. Sznurek ściągacza należy skrócić jak najbardziej, poprzez odcięcie nadmiaru, pamiętając jednak by możliwe było łatwe zakładanie pokrowca na butlę. Oba luźne końce zabezpieczyć należy  supłem, który uniemożliwi wyciagnięcie go z plastikowego stopera blokującego ściągacz. Rozcięty sznurek, nawet jeśli nie zostanie zabezpieczony poprzez schowanie go do wnętrza pokrowca, nie stanowi już potencjalnego zagrożenia zaczepieniem.

Oferta aparatów powietrznych

aw

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć