Kategorie

Komu pomóc najpierw? O pierwszeństwie udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym

W sytuacjach kryzysowych, jak na przykład katastrofy budowlane, czy karambole na drodze, niezmiernie istotne jest to, aby wszystkie służby działały szybko i zdecydowanie. Organizacja pracy pozwala uratować możliwie jak najwięcej osób. W tym celu strażacy dokonują oceny stanu poszkodowanych i decydują, w jakiej kolejności udzielać im pomocy. Aby to zrobić, często używają zestawu TRIAGE.

TRIAGE – czym jest?

Triage to zestaw używany do segregacji osób poszkodowanych. W zależności od zdarzenia, należy na przykład przetransportować ich do bezpiecznej strefy, ewakuować lub udzielić natychmiastowej pomocy medycznej. Ważnym jest dokonanie odpowiedniej selekcji, aby kolejne służby, które przybywają na miejsce wiedziały, w jakiej kolejności udzielać pomocy. System ten zaczęto wprowadzać już pod koniec XX wieku. W miarę upływu lat był on ulepszany, aż do stanu obecnego. Tę metodę selekcji osób poszkodowanych stosuje się na całym świecie i choć część działań różni się w zależności od kraju, to cel jest jeden – pomóc możliwie największej grupie osób.

Z czego składa się zestaw Triage?

W zależności od skali zdarzenia, wybierane są mniejsze bądź większe zestawy. W ich skład wchodzą odblaskowe opaski w czterech kolorach, które zakładane są poszkodowanym na rękę lub stopę. Znajdują się na nich napisy, które określają aktualny stan poszkodowanego: kolor czerwony oznacza najwyższy priorytet i potrzebę natychmiastowej pomocy, żółty informuje o pilnej potrzebie pomocy, zielony o pomocy odroczonej, natomiast czarny – prawdopodobnie nie do odratowania. Oprócz opasek w zestawie znajdują się karty informacyjne, które wykonane są z nierozerwalnego i wodoodpornego materiału, posiadające awers i rewers.

Jak przebiega ten proces?

Odpowiednie opisanie rewersu na karcie informacyjnej jest bardzo ważne i pomocne dla pracowników Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych. Na rewersie wspomnianych kart umieszcza się takie informacje jak: stan pacjenta, miejsce oraz rodzaj zauważonego przez ratownika urazu, dane, które pozwalają na identyfikację, a także kwalifikuje daną osobę do odpowiedniej grupy. Z drugiej strony zamieszczone są takie informacje, jak szczegółowe dane dotyczące podstawowych parametrów życiowych pacjenta, jeżeli podano jakieś leki – zapisywana jest podana dawka, a jeśli uda się nawiązać kontakt z poszkodowanym – zapisywane są np. informacje o uczuleniach, czy przyjmowanych na stałe lekach. W Polsce selekcję stosuje się przeważnie metodą START, oznaczającą z ang. Simple Triage And Rapid Treatment – określaną inaczej prostą segregacją oraz szybkim leczeniem. Zespół, który znajdzie się na miejscu wypadku jako pierwszy, dokonuje podstawowej oceny stanu pacjentów. W pierwszej kolejności sprawdza się częstość oddechu, tętno oraz stan świadomości. Taka ocena powinna trwać 30 sekund. Służby działające na miejscu zdarzenia muszą działać według wcześniej określonych procedur, na które składają się tzw. ,,platynowe minuty” oznaczające udzielanie pomocy w jak najkrótszym czasie, tak, aby pacjent trafił do szpitala w ciągu tzw. ,,złotej godziny” od chwili zdarzenia.


 

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć