Do końca realizacji i rozliczenia dotacji 5000zł dla OSP COVID ZOSTAŁO: Sprawdź jak zrealizować dotację:  kliknij

Kategorie

Wielofunkcyjny wentylator od ROSENBAUER – RTE AX B16

08.06.2021

Tym razem postanowiliśmy przyjrzeć się kolejnemu produktowi od Rosenbauer i na tapet wziąć wentylator RTE AX B16. Niejednokrotnie pisaliśmy o produktach tego producenta i oczywiście mamy je w naszej ofercie ale to dlatego, że są one godne zaufania, wpływają na poprawę bezpieczeństwa pracy i za każdym razem zaskakują swoją innowacyjnością. Jeżeli chodzi o wentylator RTE AX B16 to co prawda na rynku istnieje wiele bardzo dobrych wentylatorów i turbowentylatorów oddymiających, jednak ten model zasługuje na szczególną uwagę. Co zatem czyni go wyjątkowym? Niewątpliwie jego wielofunkcyjność, gdyż może służyć do wentylacji pomieszczeń a także do wytwarzania mgły wodnej lub lekkiej piany gaśniczej.

Skuteczna wentylacja taktyczna

Podstawową funkcją wentylatora jest oczywiście wentylacja. Z uwagi na specyfikę i środowisko pracy służb pożarniczych szybkie oddymienie miejsca, w którym prowadzone są działania ratownicze i zapewnienie dopływu świeżego powietrza jest efektem jak najbardziej pożądanym. Skuteczne usunięcie toksycznego dymu to nie tylko ochrona dróg oddechowych ratowników i poszkodowanych ale też lepsza widoczność i orientacja przekładające się na efektywność działań oraz zmniejszenie ryzyka zapłonu. Ciekawym rozwiązaniem jest tryb BOOST pozwalający na dostarczenie w krótkim czasie większej ilości powietrza. Zaletą modelu jest możliwość beznarzędziowej regulacji w zakresie 40° co zapewnia dużą elastyczność pozycjonowania przy działaniach w pobliżu przeszkód np. schodów a dzięki obrotowej dyszy do -10° możliwym jest wentylowanie pomieszczeń podziemnych. Urządzenie może pracować w dowolnej pozycji i może być używane w obszarach nadciśnienia i ssania, nadaje się również do wentylacji kanałowej. Uruchomienie wentylatora przed wlotem powietrza podczas ataku przeciwpożarowego przyniesie wymierne korzyści i niewątpliwie wpłynie na poprawę bezpieczeństwa.

Generator mgły wodnej i piany gaśniczej

RTE AX B16 to nie tylko urządzenie do wentylacji, może służyć również jako generator mgły wodnej i piany. Jednostka mgły wodnej umieszczona została centralnie, na środku wentylatora. Przekształcenie wentylatora w generator mgły nie jest skomplikowane a korzyści wręcz nieocenione. Dzięki dużemu zasięgowi wyrzucania mgły wodnej (do 20m) chłodzenie może być przeprowadzone z bezpiecznej dla Strażaka odległości, nie tracąc przy tym na jakości. Zaletą wykorzystania wentylatora w tej funkcji jest też możliwość wytrącania szkodliwych gazów czy oparów. Ale to nie wszystko - wentylator RTE AX B16 może służyć również do wytwarzania lekkiej piany gaśniczej o wysokim stopniu spienienia i dużej rozszerzalności. Za funkcję odpowiada siatka pianowa umieszczona w komorze pod obudową. Naciągnięcie siatki jest bardzo proste a po użyciu standardowego dozownika Z2 otrzymamy lekką pianę do gaszenia pożarów.

Wentylator RTE AX B16 o wysokiej wydajności

RTE AX B16 jest urządzeniem wysokowydajnym, dzięki czemu dostarczenie świeżego powietrza wolnego od toksyn i oczyszczenie miejsca pracy zajmuje mniej czasu. Co zatem wpływa na tak dużą wydajność? Niewątpliwie jest to opatentowana jednostka sterująca powietrzem i aerodynamiczny wirnik zapewniający optymalny przepływ powietrza. Na wydajność wpływa również mocny silnik. Chociaż do wyboru mamy również wariant napędu za pomocą jednocylindrowego, bardzo mocnego silnika spalinowego Briggs & Stratton lub Honda, przyglądamy się ciekawszej i dającej szersze możliwości użycia wersji - wentylatorom z silnikiem elektrycznym – bezemisyjnym i cichym a co za tym idzie idealnym do wykorzystania w pomieszczeniach zamkniętych. Dostawcą energii jest potężny, wydajny i trwały akumulator litowo-jonowy. Akumulator jest wodoodporny, odporny na temperaturę i wstrząsy a co najważniejsze, dzięki inteligentnemu systemowi zarządzania charakteryzuje się długą żywotnością i długim czasem pracy. Bateria zapewnia 60 minut ciągłej pracy co będzie wystarczającym do opanowania sytuacji. RTE AX B16 nie bazuje wyłącznie na zasilaniu akumulatorowym – po jego wyczerpaniu możliwa jest dalsza praca po podłączeniu do zasilania sieciowego.

Kompaktowa budowa i intuicyjna obsługa

Obsługa wentylatora RTE AX B16 jest bardzo prosta i intuicyjna, szczególnie dla użytkowników innych urządzeń Rosenbauer. Przy całej swojej mocy akumulator jest zaskakująco kompaktowy i lekki. Niewielkie rozmiary pozwalają na zaoszczędzenie miejsca w pojeździe, ustawienie urządzenia w trudno dostępnych miejscach a także przenoszenie. Transport (też na ramieniu, dzięki paskowi), uruchamianie i obsługa wymaga zaangażowania tylko jednego ratownika a na dużym, podświetlanym wyświetlaczu LED odczytamy wszystkie niezbędne informacje np. poziom naładowania baterii.

Czy RTE AX B16 może wpłynąć na na poprawę bezpieczeństwa? Konstruowanie urządzeń i narzędzi w sposób mający realne przełożenie na poprawę bezpieczeństwa pracy jest trendem wyraźnym i charakterystycznym dla Rosenbauera. Dla bezpieczeństwa ratowników biorących udział w gaszeniu pożarów dopływ świeżego powietrza i poprawa widoczności są szczególnie cenne i mogą mieć wpływ na przebieg akcji. Wentylator RTE AX B16 jest w stanie zmienić środowisko pracy i przekształcić je w miejsce bezpieczniejsze dla ratowników i poszkodowanych a jego wielofunkcyjność i innowacyjność sprawiają, że jest produktem interesującym i godnym polecenia.