Kategorie

RFC POLY – systemy gaśnicze do szybkiego ataku pożarowego

08.06.2021

Tym razem Rosenbauer wprowadza na rynek produkty przeznaczone do skutecznego gaszenia pożaru w jego krytycznych, początkowych minutach - pod nazwą systemy gaśnicze POLY. W tym wpisie postaramy się pokrótce scharakteryzować produkty wchodzące w skład rodziny. Systemy gaśnicze POLY są dostępne jako gaśnice mobilne (RFC POLY PORTEX SL10 i RFC POLY TROLLEY SL50) i uniwersalne moduły RFC POLY SKID SL50-300, które dodatkowo możemy zamontować w pojazdach. Wszystkie dostępne modele są wyjątkowo spójne, zoptymalizowane pod kątem aplikacji i wyposażone w innowacyjną, wysoce efektywną technologię CAFS.

Technologia CAFS

Compressed Air Foam System jest technologią pozwalająca na wytwarzanie wysokiej jakości piany sprzężonego powietrza (suchej lub mokrej) o jednorodnej strukturze i wysokiej wydajności energetycznej, przy użyciu wszystkich konwencjonalnych środków pianotwórczych klasy A i B oraz koncentratów piany niezawierających fluoru o różnej lepkości i stężeniach. Zaletą użycia tego rodzaju środka gaśniczego jest zwiększenie bezpieczeństwa ratowników przed oparzeniem wstecznym i zmniejszenie ryzyka uszkodzenia mienia przez wodę. Możemy wytwarzać pianę o różnej jakości i w prosty sposób przełączać pianę mokrą na suchą (i odwrotnie) w trakcie prowadzenia działań gaśniczych. Do aktywnego spieniania mieszaniny dochodzi w komorze mieszania. Powstała piania charakteryzuje się drobną i jednorodną strukturą o bardzo dobrej przyczepności do poziomych i pionowych powierzchni, wpływającej na efekt gaśniczy i ochronę obiektów zagrożonych zapaleniem. System pozwala na osiągnięcie maksymalnego efektu gaśniczego przy minimalnym zużyciu środka gaśniczego.

Gaśnice mobilne

Gaśnica przenośna RFC POLY PORTEX jest kompaktowa i bardzo prosta w obsłudze, nawet w rękawicach strażackich. Tylne nosidełko można zdjąć, ergonomiczne uchwyty pozwolą na szybkie przeniesienie przez jedną lub dwie osoby w miejsce pożaru. Napełniona gaśnica (zbiornik 10l) waży ok. 26 kg. Po otwarciu zaworu gaśnica jest natychmiast gotowa do użycia. Produkt, poprzez dokładną penetrację płomieni gwarantuje doskonały efekt gaśniczy a duży zasięg rzutu (ok. 12m) i wyrzutu (ok. 8m) umożliwia pracę z bezpiecznej odległości i gaszenie pożarów w miejscach niedostępnych. Ponowne napełnianie gaśnicy jest proste i nie zawiera wiele czasu. Czas pracy jest uzależniony od rodzaju piany - w przypadku zastosowania piany mokrej wynosi ok. 55s a piany suchej – ok. 70s. Do tego modelu dostępny jest wózek - idealny do łatwego transportu gaśnicy na duże odległości. RFC POLY TROLLEY jest kolejnym produktem mobilnym przy czym jest to model większy (mieści 50l środka gaśniczego) i bardziej wydajny gdyż pozwala na ok. 1,5min. nieprzerwanego gaszenia pianą mokrą. Napełniony TROLLEY waży ponad 100 kg, jednak transport ułatwia ergonomiczny uchwyt i oczywiście dwa solidne koła. TROLLEY jest wyposażony w specjalny wąż o długości 20 m zwiększający promień działania i umożliwiający gaszenie z różnych pozycji, bez konieczności zmieniania ustawienia wózka. Tak jak inne produkty z rodziny jest niezależny energetycznie, gotowy do pracy zaraz po otwarciu zaworu butli, prosty w obsłudze i daje doskonały efektem gaśniczy. Produkt pozwala na pracę ze znacznej odległości – dzięki zasięgowi rzutu ok. 16m i wyrzutu ok. 10m.

Moduły gaśnicze

Moduły RFC POLY SKID łączą urządzenia mobilne (montaż na mobilnych nośnikach sprzętu) i stacjonarne (na pojeździe pożarniczym) przez co nadają się do stacjonarnej ochrony przeciwpożarowej jak i jako urządzeni zintegrowane z wozem strażackim (montaż w pojazdach gaśniczych ułatwia zdejmowany panel sterowania). Benefity związane z używaniem modułu są takie same jak w przypadku modeli mobilnych. Moduły są dostępne w pięciu wersjach o pojemnościach od 50 do 300 litrów co jest związane z różnym czasem pracy od ponad minuty do prawie ośmiu minut. Zasięgiem wyrzutu wynosi 16m a wysokość wyrzutu 10m. Produkt może być eksploatowany bardziej wszechstronnie, gdyż poza podawaniem piany – za jego pomocą możemy gasić samą wodą.

Systemy gaśnicze Rosenbauer RFC POLY nowej generacji

POLY jest bezsprzecznie systemem gaśniczym nowej generacji. Producent zmienił projekt w sposób wpływający na poprawę funkcjonalności i ergonomii. Są od razu gotowe do użycia – idealne do tłumienia niewielkich lub dopiero rozpoczynających się pożarów ciał stałych i cieczy klasy A i B oraz do prewencyjnej ochrony obiektów zagrożonych pożarem. Gaśnice charakteryzują się wysoką wydajnością, kompaktowością, wszechstronnością i niezależnością energetyczną. Posiadają wszystko to, czego oczekujemy od produktu tego typu.