Kategorie

Jak ciepło - ubieraj się na jasno!

Jak ciepło - ubieraj się na jasno!

Złota zasada mieszkańców kraju o klimacie gorętszym od występującego w Polsce, jedno z podstawowych zaleceń jak uchronić się przed wpływem letniego słońca.

Wśród strażaków nadal trwa dyskusja nad preferencjami dotyczącymi koloru ubrań specjalnych. O gustach się nie dyskutuje – można powiedzieć – jednak jeśli ma to mieć wpływ na bezpieczeństwo – temat należy podjąć.

Aspektów tego zagadnienia jest wiele. Z uwagi na upalną aurę za oknem, zastanówmy się czy kolor ubrania specjalnego będzie determinował ilość pochłanianego promieniowania słonecznego.

Średnia moc promieniowania słonecznego w lipcowe, bezchmurne popołudnie padająca na powierzchnię ziemi to ok 1000 W/m2. Dla porównania dodam, że moc grzałki w czajniku elektrycznym waha się od 800 do 2000 W.

Największa moc tego promieniowania przypada w paśmie widzialnym. Stąd też dotknięcie powierzchni karoserii czarnego samochodu latem może kończyć się poparzeniem, natomiast te polakierowane na biało są stosunkowo chłodne.

Barwa przedmiotu widzianego ludzkim okiem wynika z ilości oraz długości fali(fal) odbitego światła od tego przedmiotu. Jeśli widzimy przedmiot biały tzn. że większość promieniowania elektromagnetycznego w zakresie widzialnym zostaje odbita od tego przedmiotu. Jeśli przedmiot jest czarny, tzn. że większość w/w promieniowania jest pochłaniana.

Coraz więcej jednostek dysponuje możliwością obrazowania termowizyjnego.

Prosty eksperyment pokazuje jak bardzo nagrzewają się powierzchnie o innej barwie. Próbę wykonano 7 lipca, o godzinie 14:00 w miejscowości o szerokości geograficznej:  51.018333N. Temperatura powietrza 28oC

Poniżej przedstawiono trzy zdjęcia.

 

Pierwsze wskazuje obiekt badania – czysta kurtka ubrania specjalnego Rosenbauer Fire Max II. Tkanina wierzchnia piaskowa – PBI/m-aramid. Tkanina wierzchnia na ramionach – m-aramid.

    


Dwa kolejne to zdjęcia z obrazowania wykonane kamerą termowizyjną Hornet 160M. Urządzenie ustawione w tryb „przemysłowy” z dynamicznie zmieniającym się schematem kolorów.

Na pierwszy rzut oka widać, że powierzchnia czarna jest gorętsza.

Pomiar temperatury wykonano w obszarze niezacienionym, w punktach oznaczonych niebieską kropką w centrum ekranu. Odczytana temperatura dla powierzchni czarnej to 71oC, zaś dla powierzchni w kolorze piaskowym to 51oC. Różnica, jak łatwo policzyć to AŻ 20oC.

Wykonane metodą laboratoryjną badania pochłaniania promieniowania cieplnego przez te same tkaniny o różnych barwach, potwierdzają, a nawet wskazują jeszcze większe dysproporcje.

 

 

 

Podczas prowadzenia działań ratowniczych KDR zobligowany jest to dokonania analizy zagrożeń. Latem szczególnie istotne jest zwrócenie uwagi na możliwość przegrzania, a zagrożenie to jest odczuwalne przez każdego ratownika.

autor Paweł Łabędzki