Kategorie

Search&Rescue nie składa się z samego Rescue

Search&Rescue nie składa się z samego Rescue

Skuteczne i szybkie przeszukanie miarą szybkiego i skutecznego udzielenia pomocy

Mówiąc o przeszukaniu bardzo częstym widokiem jest dwójka strażaków poruszająca się na kolanach gdzie jeden kurczowo trzyma się drugiego. Ten sposób bardzo skutecznie ogranicza nasze ruchy oraz znacznie wydłuża czas na eksplorację pomieszczeń pod kątem ofiar. Większość pomieszczeń w budynkach mieszkalnych posiada wymiary około 4x5m, dodając do tego umeblowanie realnie mamy znacznie mniej powierzchni do poruszania się a konieczność przebywania w takim pomieszczeniu dwójki strażaków nie jest wymagana a wręcz utrudnia szybką penetrację pomieszczenia a ratownicy niejednokrotnie wpadają i obijają się o siebie. Na jeden pokój wystarczy przeznaczyć około 30 sekund przy czym jeden ratownik powinien pozostać przy wejściu do pomieszczenia oświetlając latarką drzwi a drugi strażak w szybki i energiczny sposób prowadzi przeszukanie. Ratownicy cały czas utrzymują ze sobą kontakt głosowy a w razie odszukania osoby poszkodowanej oboje podejmują czynności związane z usunięciem ofiary z budynku.  Warto jednak pamiętać o kilku ważnych elementach.

- Samo przeszukanie dobrze zacząć możliwie najbliżej ognia.  Mamy szansę dostać się do osób poszkodowanych które znajdują się najbliżej oddziaływania temperatury i bezpośredniego zagrożenia ogniem, później może nie być to już możliwe,
- Możemy odizolować pożar np zamykając drzwi ,
- Cały czas będziemy poruszać się w kierunku wyjścia. A najtrudniejsze i najcięższe psychiczne dla nas warunki będą nam towarzyszyć gdy będziemy posiadać najwięcej energii i nie będziemy zmęczeni z dużym zapasem powietrza,
- Minimalizujemy czas przebywania w osłabionej konstrukcji której wytrzymałość z każdą minutą spada,
- Możemy dać wiele cennych rad rocie gaśniczej odnośnie sytuacji i lokalizacji pożaru.

Kontakt ze ścianą

Ta metoda pozwala utrzymać kontakt ze stałym punktem jakim jest ściana, podążając dookoła niej mamy możliwość obejścia pomieszczenia wokół badając rękoma środek pokoju. Sposób szybki pozwalający na zbadanie dużej powierzchni nie pracując chaotycznie.

Zakotwicz się

Zastosuj  narzędzie jakim jest Halligan w innej kolejności. Zamiast badać halliganem przestrzeń przed nami zakotwicz się nim o ramę drzwi lub o inny stały punkt, w zależności od rodzaju i modelu narzędzia będziesz w stanie o około 60-80cm głebiej dokonać przeszukania utrzymując punkt orientacyjny. Jeśli zastanawiasz się czemu ma służyć inna kolejność zastanów się czy badając przestrzeń przed sobą jesteś w stanie odróżnić czy natrafiłeś na stertę ubrań czy na człowieka? Jesteś w stanie stwierdzić to po dotknięciu np halliganem? Będziesz w stanie ocenić jedynie że natrafiłeś na przeszkodę a jej interpretacja nastąpi i tak dopiero gdy do niej się zbliżysz i dotkniesz ręką. Dopiero wtedy będziesz potrafił ocenić co znalazłeś. Dodatkowo działając w stresie i pod presją strażacy przeszukanie starają się wykonać szybko i dość energicznie dlatego mogą wymachiwać przed sobą sprzętem co z kolei naraża osoby poszkodowane na urazy spowodowane uderzeniami.

Wydłuż pole pracy

Podobnie jak w przypadku “kotwiczenia się” użyj halligana również aby zwiększyć swój zasięg. Narzędzie oprzyj o ścianę następnie przyłóż nogę w celu dalszej penetracji pomieszczenia. Mając kontakt ze ścianą znacznie niwelujesz ryzyko zagubienia się a w sytuacji niebezpiecznej szybciej będziesz w stanie się wycofać. Prowadź przeszukanie tak abyś sam nie stał się ofiarą!

Lina

W wielu technikach stosowanych przez RIT (Rapid Intervention Team) niezbędne jest użycie liny, dlatego lina jest podstawowym narzędziem pracy zespołów ratunkowych. Nie ograniczajmy jej wyłącznie do tych technik, lina bowiem jest bardzo wartościowym często niedocenionym wśród strażaków sprzętem. Nie tylko może pomóc nam w ewakuacji osoby poszkodowanej i umożliwi szybki transport sprzętu na wyższe kondygnacje a w sytuacjach ekstremalnych zostanie wykorzystana w celach samoratowania. Lina może służyć również jako nasz znacznik drogi do wyjścia, szczególnie podczas  przeszukania hali, magazynów czy sklepów. Zastosowanie liny nie obejmuje tylko tych czynności, za jej pomocą możemy oznaczyć główne ścieżki komunikacyjne prowadzące do wyjścia lub oznaczyć miejsce gdzie zakończyliśmy przeszukanie aby wskazać kolejnej grupie gdzie powinni kontynuować  “czyszczenia pomieszczeń”. Brak stosowania lin przez strażaków często tłumaczone jest trudnością transportu lub brakiem znajomości zastosowań tego jak żę uniwersalnego narzędzia które powinno być standardem wyposażenia każdego strażaka.

Autor Dan998 - RIT Firefighter Training / Daniel Marczewski

Foto. Tomasz Woś