Czapka rogatywka - pytania i odpowiedzi

CZAPKA ROGATYWKA- CO WIESZ NA JEJ TEMAT?

Każdy wie do czego i komu służy jednak niewielu zna jej nazwę. Czapka rogatywka - bo o niej dziś będzie mowa, to nieodłączny element munduru. Sprawdźmy kto może ją nosić i skąd wzięła się w naszym kraju.

CZAPKA ROGATYWKA- CO TO?

To nakrycie głowy, które służy służbom mundurowym. Często spotykane jest w wojsku, ale i w jednostkach straży pożarnej, zarówno w państwowych jak i ochotniczych. W naszym kraju jest to nieodłączny element munduru już od XVIII wieku. Rogatywka to element ubioru mundurowych również w innych państwach. Możemy ją spotkać zarówno w Rosji, Skandynawii czy na terenie całej Europy. Swoje początki zyskała jako konfederatka za sprawą konfederatów barskich. Dzisiaj wygląda nieco inaczej lecz wciąż nawiązuje do dawnego wyglądu. Pierwotna wersja wykonana była z sukna i nie miała daszka. Kolejną różnicą to baranie futro, którym obszywaną ją na całej powierzchni- w różnych kolorach. Obecnie jest to niezbędny element munduru w wielu miejscach na całym świecie.

CZAPKA ROGATYWKA W POLSCE

Nie jest to wymysł Polaków. Tego typu nakrycie głowy na świecie użytkowane było już wiele wcześniej. Pierwsze zmianki sięgają aż do XIII wieku. Wtedy już była nakryciem głowy dla tureckich i francuskich wojskowych. Do nas trafiły dopiero trzy wieki później z Węgier. Następnie trzeba było czekać 100 lat by stała się rozpowszechniona. Jest to nieodłączny element nakrycia głowy wśród wojskowych. Z czasem używany również przez jednostki Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej. To nieodłączny element munduru galowego, który strażak zakłada na specjalne okazje- np. przyjęcia. Przez lata była wielokrotnie modyfikowana. Zapisała się na kartach historii jako element umundurowania podczas powstania styczniowego w 1863 roku. W wojsku używa się tego typu nakrycia głowy w wielu odmianach. Różnią się one kolorem. Są to czapki: niebieskie, żółte, ciemnozielone, granatowe czy pomarańczowe. Charakteryzują one konkretny przydział. W Polsce tego typu nakrycie głowy nazywane jest jako: krakuska, ułanka czy konfederatka. Nawiązują one do wojsk, które w historii używały takich czapek.

CZAPKA ROGATYWKA A REGULAMIN OSP

Tak samo jak ma to miejsce w wojsku, tak i w straży czapka rogatywka musi być dokładnie zaprojektowana. Regulamin umundurowania ZOSP RP mówi o ciemnogranatowej czapce rogatywce ze srebrnym okuciem daszka. Takie nakrycie głowy mogą używać strażacy ochotnicy do męskiego munduru galowego i wyjściowego. Choć dla strażaczek rogatywka nie jest przewidziana to te nie powinny czuć się pokrzywdzone. W tym przypadku mogą skorzystać z kapelusza w kolorze ciemnogranatowym. Na nim znajduje się emblemat z logiem danej jednostki OSP. W odróżnieniu od jednostek państwowych na rogatywkach dla OSP znajduje się naszyty emblemat- tzw. ognik. Jeśli Twoja jednostka planuje zakup takich czapek możesz śmiało się z nami skontaktować. Posiadamy sprzęt najwyższej jakości, który spełnia wszystkie normy związane z regulaminem umundurowania ZOSP RP. Kupując towar w naszym sklepie masz gwarancję wysokiej jakości.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Nowy komentarz
Czy chcesz usunąć ten produkt z koszyka?