Jak wybrać agregat prądotwórczy? Przewodnik po rodzajach i parametrach

Podczas burz albo nagłej awarii może dojść do sytuacji dobrze nam wszystkim znanej — braku prądu. Dla wielu osób zwykła codzienność staje się wtedy czasem o przetrwanie. Nie tylko lodówki czy inne sprzęty domowe przestają działać. Problem może dotyczyć też ważnych urządzeń medycznych. I tutaj zbawiennym rozwiązaniem okazuje się być agregat prądotwórczy, który może posłużyć, jako źródło energii.

Dziś skupimy się na omówieniu najważniejszych parametrów agregatów prądotwórczych. Podpowiemy, czym są modele jednofazowe i trójfazowe, a także przybliżymy ich zastosowanie. Zatem, jeśli zastanawiasz się, jaki agregat będzie najlepszy dla Ciebie — dobrze trafiłeś. Pomożemy Ci dokonać wyboru. 

Agregat prądotwórczy i jego zastosowanie 

Prąd lubi czasem odmówić posłuszeństwa. Z pewnością każdy z nas tego doświadczył i to zwykle w najmniej oczekiwanym momencie. Dlatego też lepiej być przygotowanym na takie ewentualności. Sam agregat to sprzęt, z którego mogą śmiało korzystać osoby prywatne, a także specjaliści różnych branż. 

Ten sprzęt świetnie zda egzamin:
- w domu, gdy dojdzie do awarii prądu - można nim zasilać lodówkę, oświetlenie czy ogrzewanie.
- na kempingu lub biwaku -agregat tutaj może posłużyć do oświetlenia, ładowania urządzeń elektrycznych albo kuchenki elektrycznej.
- na budowie - sprzęt może zostać wykorzystany do zasilania maszyn budowlanych i narzędzi elektrycznych.
- w służbach ratunkowych - w tej dziedzinie agregat może posłużyć do urządzeń podtrzymujących życie. Jest także stosowany przez Straż Pożarną czy pogotowie ratunkowe.
- w sklepach spożywczych, restauracjach czy magazynach - dzięki agregatowi nie będzie się psuła żywność w lodówkach.
- na wydarzeniach plenerowych - agregaty zasilają nagłośnienie, oświetlenie i inne urządzenia podczas koncertów, festiwali, wesel czy imprez na świeżym powietrzu.
- w rolnictwie - sprzęt zasila maszyny rolnicze, pompy wodne i systemy nawadniające.

Na jakie parametry zwracać uwagę przed zakupem agregatu?

Na polskim rynku dostępne są różne agregaty. Zanim jednak dojdzie do ostatecznego wyboru i finalizacji zakupu tego sprzętu, warto najpierw dokładnie przeanalizować kilka cech, które są istotne.

1. Moc — zacznijmy od tego, że agregat powinien dostarczyć wystarczająco dużo energii do zasilenia wszystkich urządzeń, które planujesz podłączyć. W jaki sposób obliczyć potrzebną moc? Wystarczy zsumować maksymalną moc wszystkich urządzeń, które będą podłączone do agregatu.

2. Rodzaj paliwa — agregat może działać przede wszystkim na benzynę, olej napędowy lub gaz LPG. Najtańszym rozwiązaniem jest oczywiście benzyna. To dość popularna i często wybierana opcja, szczególnie przez osoby mobilne. Agregaty na taki rodzaj paliwa są zwykle mniejsze i lżejsze od pozostałych. Doświadczenie jednak pokazuje, że sprzęt na benzynę będzie zużywał więcej paliwa. Kolejną opcją są agregaty na olej napędowy. Po tego typu wersje sięgają osoby, które posiadają maszyny przemysłowe i potrzebują generować prąd przez długi czas. Takie agregaty zużywają mniej paliwa niż wersje benzynowe. Z kolei są one najdroższe w eksploatacji. Jeśli zaś chodzi o agregat na gaz, jest on cichszy niż pozostałe wersje i najbardziej ekologiczny, ale może mieć mniejszą moc.

3. Typ napięcia — jest to również bardzo istotny punkt. Podpowiadamy, że wyróżniamy: 

  • Agregaty jednofazowe, które generują prąd o napięciu 230 V i mają charakterystykę jednofazową. Są one najczęściej używane w domach do zasilania urządzeń domowych.

  • Agregaty trzyfazowe — generują prąd dla odbiorników o napięciu 400 V i mają charakterystykę trójfazową. Są one często używane w przemyśle do zasilania ciężkiego sprzętu.

4. Typ urządzenia — przechodząc dalej, warto też zwrócić uwagę na to, że istnieją agregaty przenośne i stacjonarne. To bardzo ważne, ponieważ wersje przenośne są lekkie, zwykle małe i można je ze sobą zabrać niemal w każde potrzebne miejsce. Z kolei stacjonarne modele są z reguły większe i zainstalowane na stałe w budynku. Co więcej, można je podłączyć do systemu elektrycznego domu i automatycznie włączają się, gdy nastąpi przerwa w dostawie prądu.

Do odbiorników jednofazowych należą:
- sprzęt elektroniczny, taki jak komputery, telewizory, telefony,
- elektronarzędzia małej mocy, takie jak wiertarki, młotowiertarki,
- sprzęt gospodarstwa domowego, taki jak lodówki, pralki, zmywarki,
- silniki elektryczne jednofazowe, takie jak wentylatory, pompy.

Odbiorniki trójfazowe to urządzenia o dużej mocy, takie jak:
- silniki elektryczne o dużej mocy, np. silniki w maszynach przemysłowych,
- kuchnie AGD trójfazowe,
- ogrzewanie elektryczne.

5. Technologia - tutaj z kolei wyróżniamy:
- Agregaty z tradycyjnym alternatorem: Są tańsze, ale mogą produkować mniej stabilne napięcie, co może być szkodliwe dla czułych urządzeń elektronicznych.
- Agregaty inwertorowe: Są droższe, ale generują bardzo czysty prąd o stałym napięciu, co jest idealne do zasilania czułych urządzeń elektronicznych.

Agregaty dostępne w ofercie Strefa998

Kiedy już mamy jasność co do najważniejszych cech agregatów, warto zerknąć do asortymentu dostępnego w naszym sklepie Strefa998. Oferujemy wysokiej jakości modele jednofazowe, a także trójfazowe. Dodatkowo znajdziesz u nas sprzęt renomowanych marek, takich jak FOGO. Tego rodzaju agregaty wyposażone są w solidne silniki benzynowe HONDA o wysokiej mocy. Mogą zasilać niewielkie, jak i większe odbiorniki energii. W naszej ofercie dostępne są również agregaty renomowanej marki ROSENBAUER. 

Agregat może nas wesprzeć podczas awarii i braku prądu. Przydaje się nie tylko w domach, ale także w miejscach takich jak szpitale, czy remizy strażackie. Z kolei sama wiedza na temat ich parametrów, zastosowań i dostępnych opcji pozwala wybrać urządzenie dostosowane do indywidualnych potrzeb. 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Nowy komentarz
Czy chcesz usunąć ten produkt z koszyka?