Ratownictwo wodne

SPECJALIŚCI DO ZADAŃ SPECJALNYCH- W WODZIE

Ratownictwo wodne to niezwykle trudny zawód. Choć wielu może się kojarzyć z wygrzewaniem się na gorącym piasku niczym w serialu „Słoneczny Patrol” oraz upominaniu innych za pomocą gwizdka jak sędzia podczas meczu to w praktyce wygląda to zupełnie inaczej. Ratownik musi być w pełni skupiony przez cały dzień swojej pracy. Musi być również gotowy aby natychmiast reagować na wezwanie i udzielić niezbędnej pomocy To powołanie, które nie jest łatwe, wymaga wielu wyrzeczeń, ale daje ogromną pomoc innym.

RATOWNICTWO WODNE ZADANIA

Choć ratownik najczęściej kojarzy nam się właśnie z basenem lub otwartym akwenem to w tej grupie zawodowej są również strażacy. Zarówno ochotnicy jak i reprezentanci jednostek państwowych po ukończeniu specjalnych kursów mogą udzielać pomocy poszkodowanym. Ta może być niezbędna w każdej sytuacji, czy to podczas wypadku samochodowego czy podczas tonięcia na niestrzeżonym akwenie. Do zadań ratownika należy m.in.: udzielenie kwalifikowanej pierwszej pomocy, zabezpieczenie miejsca wypadku, ewakuacja osób z miejsca zagrożenia, transport osób poszkodowanych oraz poszukiwanie osób zaginionych.

KTO MOŻE ZOSTAĆ RATOWNIKIEM WODNYM?

Choć jest to trudny i stresujący zawód na szczęście są w naszym kraju śmiałkowie, którzy chcą go wykonywać. Aby zostać ratownikiem wodnym należy:
- spełniać wymagania ustawy z dnia 8 września 2006 roku o Państwowym Ratownictwie Wodnym,
- posiadać ważne terminowo zaświadczenie o ukończeniu kursu pierwszej pomocy,
- posiadać tytuł ratownika, -mieć ukończone 18 lat w przypadku mężczyzn, 16 w przypadku kobiet,
- niezbędne będą również inne kwalifikacje, które przydadzą się w tym zawodzie (kursy, patenty).

RATOWNICTWO WODNE W POLSCE

Obszar ten jest uregulowany prawnie. O liczbie ratowników na danym akwenie mówi Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 23 stycznia 2012 roku w sprawie minimalnych wymagań dotyczących liczby ratowników zapewniających stałą kontrolę wyznaczonego obszaru wodnego. Jeśli mówimy o kąpieliskach śródlądowych na każde 100m linii brzegowej powinien być wyznaczony jeden ratownik od strony lądu oraz jeden od strony lustra wody. Na kąpieliskach nadmorskich liczba ratowników na lądzie zwiększa się do 3 osób. Jeśli mowa o pływalniach to na basenach o długości do 25m musi znajdować się jeden ratownik. Gdy basen sięga do 50m wtedy spotkamy tam dwie osoby. Gdy jednak długość przekracza 3 metrów konieczne jest zagwarantowanie 3 ratowników.

RATOWNICTWO WODNE SPRZĘT

Zarówno do obserwacji akwenów jak i akcji ratunkowych ratownikom poza odwagą i umiejętnościami przydaje się również sprzęt do ratownictwa wodnego. Ten jest niezbędny do niesienia pomocy innym. Aby samemu nie być poszkodowanym podczas akcji strażacy- ratownicy muszą być uzbrojeni w dedykowany ubiór. Jeśli mowa o jednostkach straży pożarnej prace wodne dzielą się na dwa zakresy: podstawowy oraz specjalistyczny. Ten drugi to niezwykle trudne akcje w toni wodnej lub na dnie akwenu. Podstawowy to nic innego jak czynności wykonywane nad powierzchnią wody lub w nad miejscami zalodzonymi. Zarówno jeden jak i drugi zakres wymaga profesjonalnego przeszkolenia, wiedzy oraz doświadczenia ratownika. W naszym sklepie posiadamy niezbędny sprzęt, który przyda się w każdej akcji, która zalicza się do wymienionych powyżej zakresów. Nasza oferta to tylko i wyłącznie profesjonalne marki, co daje jednostką pewność przestrzegania wszystkich norm oraz długie bezawaryjne działanie. Jeśli jednak chciałbyś zakupić taki sprzęt do jednostki OSP lub prywatnie możesz na nas polegać. Nasza wykwalifikowana kadra pomoże dobrać idealny sprzęt do Twoich potrzeb. Skontaktuj się z nami, a z chęcią pomożemy.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Nowy komentarz
Czy chcesz usunąć ten produkt z koszyka?