Recenzja radiotelefonu Hytera PD565 Professional

02.08.2021

Witam, dziś chciałbym Wam przedstawić sprzęt, bez którego tak naprawdę nasze działania są mocno ograniczone, skuteczność jest mniejsza, a organizacja trudniejsza. Mowa tutaj o produkcie związanym z łącznością, a dokładniej o Radiotelefonie Hytera PD 565, czyli kompaktowym, wygodnym i prostym w użytku radiotelefonie. Zacznijmy sobie od standardowego omówienia i recenzji, a więc zapraszam!

Tani i prosty w obsłudze Radiotelefon? Hytera PD565!

Rozpocznijmy od tego, co zawsze, czyli ogólnego omówienia. Hytera PD565 jest cyfrowo-analogowym radiotelefonem, który pracuje w paśmie DMR. Dla wszystkich niezorientowanych w tej dziedzinie, pasmo DMR to otwarty standard cyfrowej łączności radiowej. Zagadnienie "cyfrowo-analogowy" oznacza, że radiotelefon współdziała z analogową siecią łączności radiowej oraz z cyfrową siecią łączności, dzięki czemu w przypadku przejścia z analogowej na cyfrową nie będziemy mieli konieczności zmiany radiotelefonu na kompatybilny. Wszystko to za sprawą tego, że będziemy już go posiadać, a co najważniejsze od razu gotowego do działania również i w łączności cyfrowej, dzięki łatwej migracji.

 


Skupmy się teraz trochę nad budową i prostotą obsługi, dzięki swojej niewielkiej konstrukcji radiotelefon Hytera PD565 jest bardzo poręczny i kompaktowy, a co za tym idzie, jego waga również należy do niewielkich (niespełna 311g), zyskujemy tym komfort podczas noszenia go przy sobie i używania w czasie działań. Mieści się również idealnie w dłoni, przez co nie musimy obawiać się o zgubienie czy zniszczenie w ramach nieszczęśliwego wypadku. Jeśli chodzi o przyciski to na froncie obudowy mamy ich 9, wszystkie z rodzaju tych funkcyjnych. Ich wielkość jest na tyle duża, że korzystanie oraz przyciskanie nie stanowi żadnego problemu nawet w rękawicach. Na froncie mamy również niewielkich rozmiarów prostokątny wyświetlacz, który pokazuje nam najważniejsze informacje, niezbędne do prowadzenia sprawnej korespondencji radiowej. Dodatkowo na froncie widnieje również kratka zabezpieczająca głośnik. No właśnie, czy radiotelefon zapewni nam komfortową w każdych warunkach komunikację? Oczywiście. Producent zastosował głośnik o wysokiej mocy, który zapewnia wręcz doskonałą słyszalność i bardzo dobrą jakość dźwięku, nawet gdy pracujemy w większym hałasie. Korespondencje radiowe niezależnie od warunków,w jakich prowadzimy działania ratowniczo- gaśnicze są słyszane głośno i wyraźnie, wyjątki oczywiście się zdarzają, ale jest to nieodłączny element pasji, dla której się tu spotykamy. Daje nam to przede wszystkim wygodę użytkowania, bo dzięki temu nie musimy prosić o powtórzenie korespondencji oraz nie musimy znacząco się wsłuchiwać. Oszczędzamy również ważny czas.

Częściowo od frontu, a częściowo od góry widzimy antenę oraz pokrętła. Jedno z nich jest pokrętłem służącym do włączenia radiotelefonu oraz do ustawienia jego głośności, natomiast drugie jest pokrętłem funkcyjnym. Oba z nich zostały pośrodku odseparowane anteną, nie jest to jednak przypadkowy zabieg. Chodzi tutaj o to, żeby ratownik nie popełnił pomyłki podczas obsługi radiotelefonu w rękawicach, w warunkach zwiększonej intensywności działań, a także w warunkach słabego oświetlenia. Ma to również służyć zapobiegawczo przed przekręceniem obu pokręteł naraz. Z lewej strony radiotelefonu, patrząc od frontu mamy dwa przyciski funkcyjne, jednym z nich jest klasyczny PTT, czyli Push-To-Talk (naciśnij i mów), przycisk jest bardzo duży i wygodny w naciskaniu co sprawia, że obsługa w rękawicach nie stanowi problemu. Po przeciwległej stronie radiotelefon posiada klapkę, pod którą znajdują się dwa gniazda. Jedno z nich umożliwia podłączenie mikrofonu, a drugie głośnika, razem dwa gniazda tworzą zespół przeznaczony do podłączenia mikrofonogłośnika. Od tylnej strony radiotelefon posiada klapkę wraz z baterią, uchwyt pod smycz oraz klips do przypięcia Hytery np. do ubrania. Warto również tutaj wspomnieć, że Hytera może zapisywać do 512 kanałów.

 

A co jeżeli chcemy popracować w trybie cyfrowym ?

Prześledźmy sobie teraz pracę radiotelefonu w trybie cyfrowym. Funkcje, jakie obsługuje radiotelefon, względem działania w trybie cyfrowym są następujące: zdalny odsłuch, zdalne zabicie i aktywacja radiotelefonu, roaming, a także przerywanie transmisji. Radiotelefon obsługuje również podstawowe szyfrowanie dla trybu cyfrowego oraz scrambler dla trybu analogowego.

Jak wygląda praca z radiotelefonem Hytera PD565 ?

Jeśli chodzi o kwestie związane z użytkowaniem radiotelefonu, to oczywiście trzeba wspomnieć o jego zasilaniu. Hytera PD565 została wyposażona w bardzo wydajny akumulator o sporej pojemności 2000 mAh, akumulator został wykonany przy wsparciu zastosowania ogniw Li-Ion. Dzięki temu akumulatorowi radiotelefon pozwala na 16 godzin pracy w trybie cyfrowym. Faktycznie podczas działań idzie zauważyć, że radiotelefon pod względem energii jest bardzo oszczędny. Długość pracy wynosząca 8 czy 10 godzin nie stanowi dla niego najmniejszego problemu. Sam radiotelefon wydaje się bardzo wytrzymały, kilka razy potrafił wypaść z kieszeni czy z ręki i praktycznie uchodził bez jakiegoś większego uszkodzenia, czy awarii. Niejednokrotnie był narażony na czynniki takie jak woda czy pył i tutaj również nic nie wskazywało na to, aby radiotelefon miał problemy.

Na sam koniec chciałbym poruszyć kwestie związane z wyposażeniem, jakie dostajemy wraz z zakupem radiotelefonu. W opakowaniu dostajemy oprócz radiotelefonu, anteny i akumulatora, ładowarkę sieciową, ładowarkę biurkową często montowaną w kabinach samochodów pożarniczych, klips do pasa, smycz oraz niezbędne instrukcje i dokumenty.

Aby zakończyć kwestie związane z samym radiotelefonem i jego osprzętem poruszę jeszcze temat, w jakim Hytera poczyniła spore kroki w celu ujednolicenia osprzętu dla serii radiotelefonów analogowych i analogowo-cyfrowych. O czym mowa? Dla większego ułatwienia migracji radiotelefon Hytera PD565 posiada boczne złącze dla akcesoriów, o którym pisałem powyżej. Jest to takie samo złącze jak te zastosowane w radiotelefonach analogowych Hytera HYT TC-620, HYT TC-610 oraz HYT TC-446S, jest to o tyle fajne, że daje nam możliwość dostępu do ogromnej gamy akcesoriów, które są przede wszystkim tanie i dobre jakościowo. Na sam koniec chciałbym klasycznie podsumować omawiany przeze mnie sprzęt. Z pewnością radiotelefon Hytera PD565 jest bardzo dobrym wyborem, jeśli szukamy czegoś pewnego, sprawdzonego, a przede wszystkim taniego. Nie pamiętam, aby w którymś momencie działań odmówił posłuszeństwa. Jedynym minusem jest chyba jego długi czas włączania się, co w skrajnych przypadkach może być kluczowe. Współdziałanie radiotelefonu z mikrofonogłośnikiem odbywa się w pełni poprawnie, nie ma żadnych opóźnień czy trzasków i zakłóceń, a sam mikrofonogłośnik jest poręczny i posiada przewód o odpowiedniej długości. Klips mocujący jest solidny i zapewnia mocne przypięcie do części ubrania specjalnego. Moim zdaniem zakup PD 565 jest opcją wartą rozważenia dzięki bogatemu wyposażeniu i jakości, jaką sobą reprezentuje.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Nowy komentarz
Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć