Stopnie w Państwowej Straży Pożarnej (PSP)

Państwowa Straż Pożarna (PSP) odgrywa bardzo ważną rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa społeczeństwu. Dlatego istotne jest, aby wiedzieć, że w PSP funkcjonują stopnie służbowe, które ustalają hierarchię i odzwierciedlają zaangażowanie Strażaków. Stopnie te to nie tylko zwykłe odznaki na mundurach. Każdy z nich oznacza wiele więcej - to wyraz codziennego poświęcenia oraz gotowości do działania w trudnych sytuacjach.

Za każdym stopniem kryje się coś więcej niż jedynie tytuł - doświadczenie i specjalistyczna wiedza. 
Obecnie w PSP istnieją cztery korpusy oraz wyróżnianych jest 19 różnych stopni. W dzisiejszym artykule przedstawimy szczegółowy podział. 

W Państwowej Straży Pożarnej (PSP) nadawanie stopni strażackich jest dokładnie określone przez prawo. Zgodnie z Ustawą z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej, stopnie nadaje się podczas mianowania na pierwsze stanowisko. To przełożeni, którzy mają uprawnienia do mianowania na stanowiska służbowe, dokonują tego nadania. Stopnie są zazwyczaj przyznawane przy okazji Dnia Strażaka, ale w wyjątkowych sytuacjach mogą być nadane w innym terminie.

W PSP nadawanie stopni strażackich odbywa się według określonych zasad

Stopień Strażaka i Starszego Strażaka nadawany jest przez przełożonych, którzy mają uprawnienia do mianowania na stanowiska służbowe. Jeśli absolwent szkoły Państwowej Straży Pożarnej zdobędzie potrzebne kwalifikacje, to komendant tej szkoły może nadać mu stopień Starszego Strażaka

Stopnie podoficerskie nadawane są przez:

  • Komendanta Głównego w Komendzie Głównej
  • Rektora-Komendanta i komendanta szkoły w Akademii Pożarniczej i innych szkołach
  • Dyrektora jednostki w instytucie badawczym
  • Dyrektora muzeum w Centralnym Muzeum Pożarnictwa
  • Komendantów wojewódzkich w innych jednostkach organizacyjnych oraz w Wojskowej Ochronie Przeciwpożarowej

Pierwszy stopień aspirancki i stopnie oficerskie nadaje minister spraw wewnętrznych na wniosek Komendanta Głównego PSP, podczas gdy pozostałe stopnie aspirantów nadaje sam Komendant Główny. Najwyższe stopnie, jak nadbrygadier i generał brygadier, nadaje Prezydent RP na wniosek ministra spraw wewnętrznych. Stopnie Strażaków są dożywotnie, ale Strażacy po zwolnieniu ze służby mogą ich używać z dodatkiem „w stanie spoczynku”.

Czy stopień może zostać Strażakowi odebrany?

Stopień może zostać odebrany w przypadku utraty polskiego obywatelstwa, utraty praw publicznych przez prawomocny wyrok sądu, lub w wyniku dyscyplinarnego wydalenia ze służby. Strażacy, którzy zginęli na służbie wykazując się odwagą i poświęceniem, mogą pośmiertnie zostać mianowani na wyższy stopień.



Korpus szeregowych

Strażak - to pierwszy, czyli najniższy stopień w PSP oraz stopień funkcyjny w Ochotniczej Straży Pożarnej (OSP). Jest to podstawowy stopień, który nadaje się każdemu po przyjęciu do służby w PSP.
Starszy Strażak - jest to najwyższy stopień w korpusie szeregowych PSP. Stopień ten jest odpowiednikiem starszego szeregowego w innych służbach mundurowych.

Korpus podoficerów

Sekcyjny - to stopień podoficerski, który otrzymuje Strażak po ukończeniu szkolenia uzupełniającego. Sekcyjny pełni rolę dowódcy sekcji.
Starszy sekcyjny - jest to kolejny stopień podoficerski w PSP. Po uzyskaniu tego stopnia, Strażak może objąć bardziej odpowiedzialne zadania.
Młodszy ogniomistrz - stopień ten wskazuje na doświadczonego Strażaka, który ma za sobą już pewien staż w służbie.
Ogniomistrz - to kolejny stopień podoficerski, który sygnalizuje dojrzałość Strażaka oraz zdolność do kierowania zespołem.
Starszy ogniomistrz - jest to najwyższy stopień w korpusie podoficerów PSP. Ogniomistrz pełni ważną rolę w zarządzaniu i kierowaniu działaniami ratowniczymi.

Korpus aspirantów

Młodszy aspirant - jest to najniższy stopień w korpusie aspirantów PSP, odpowiednik młodszego chorążego w wojsku. Do jego uzyskania wymagane jest ukończenie 2-letniego programu szkoleniowego w jednej z trzech renomowanych szkół w Polsce.
Aspirant - stopień ten oznacza zaawansowanie w procesie szkolenia aspiranckiego i jest wyższy od młodszego aspiranta.
Starszy aspirant - to kolejny stopień aspirancki, który sygnalizuje gotowość do objęcia bardziej odpowiedzialnych zadań.
Aspirant sztabowy - jest to najwyższy stopień w korpusie aspirantów PSP, co oznacza gotowość do przejęcia obowiązków oficerskich.

Korpus oficerów

Młodszy kapitan - pierwszy stopień oficerski w PSP, odpowiednik podporucznika w Wojsku Polskim. Na ten stopień mianuje minister właściwy do spraw wewnętrznych na wniosek Komendanta Głównego PSP.
Kapitan - stopień oficerski PSP, równoważny z porucznikiem w Wojsku Polskim.
Starszy kapitan - wyższy stopień oficerski w PSP, odpowiednik kapitana w Wojsku Polskim.
Młodszy brygadier - stopień oficerski w PSP, równoważny z majorem w Wojsku Polskim.
Brygadier - pełni funkcję dowódcy brygady w PSP, równoważny z podpułkownikiem w wojskach lądowych i komandorem w marynarce.
Starszy brygadier - najwyższy stopień oficerski, którym może być mianowany komendant główny PSP.
Nadbrygadier - to pierwszy z dwóch stopni generalskich w PSP. Jest pośrednim stopniem między starszym brygadierem a generałem brygadierem.
Generał brygadier - jest to najwyższy stopień oficerski w PSP, który może nosić tylko komendant główny PSP, mianowany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Wszystkie stopnie w PSP nie tylko reprezentują rangę, ale również są symbolem wiedzy, doświadczenia oraz odpowiedzialności. Każdy etap w hierarchii służbowej daje możliwość nieustannego rozwoju Strażaka. 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Nowy komentarz
Czy chcesz usunąć ten produkt z koszyka?