WIOSENNE PROMOCJE  SPRAWDŹ

Wentylatory oddymiające - Podstawowe informacje o wentylatorach różnego typu

To urządzenia służące do mechanicznego usuwania dymu, temperatury i niebezpiecznych gazów z pomieszczeń lub obszarów, gdzie prowadzone są działania ratownicze. Wentylatory szybko przewietrzają mieszkania, budynki, hale i inne duże przestrzenie z dymu, pyłu oraz niebezpiecznych gazów, zapewniając odpowiednie warunki do kontynuowania operacji ratunkowych. Dzięki specjalnie zaprojektowanym śmigłom i wydajnemu napędowi mogą wtłaczać lub wyciągać powietrze, przetłaczając dziesiątki metrów sześciennych powietrza na godzinę. W dzisiejszym artykule przedstawimy różne rodzaje wentylatorów oddymiających.

Jednym z najpopularniejszych rodzajów wentylatorów oddymiających jest ten o napędzie spalinowym. Jego duża moc i mobilność sprawiają, że jest kompaktowy i łatwy w użyciu. Niemniej jednak generuje on hałas i spaliny, co oznacza, że nie można go stosować wewnątrz pomieszczeń. 

Jest to drugi najpopularniejszy typ wentylatorów oddymiających, lżejszy, a zarazem bardziej wszechstronny i kompaktowy. Dzięki temu, że posiada silnik elektryczny, możemy go umieścić wewnątrz pomieszczeń bez zmartwień o spaliny. Niestety posiada on również wady, a jedną z największych jest konieczność prowadzenia zasilania, a także to, że wentylator ten jest z reguły nieco słabszy od tych z napędem spalinowym, co nie oznacza, że jest mniej popularny. Dodatkowym ważnym aspektem na minus jest fakt, że mamy tu do czynienia z elektrycznością, co w połączeniu ze środowiskiem działań gaśniczych, które z reguły jest mokre, może przysporzyć nam kilku problemów z dogodnym ustawieniem wentylatora, tak aby jego praca była skuteczna i niczym niezakłócona.

Są to wentylatory oddymiające, które możemy rozróżnić na dwa typy: te z dedykowaną baterią i wbudowaną w wentylator lub te zasilane najpopularniejszymi bateriami elektronarzędzi. Zasada ich działania jest taka sama, jak w przypadku konstrukcji zasilanych elektrycznie lub spalinowo. Największą różnicą jest jednak to, że wentylatory akumulatorowe są niezwykle mobilne i możemy je ustawić w każdym miejscu, jakie nas interesuje, tak aby jak najskuteczniej prowadziły do oddymienia pomieszczeń. Dzięki kompaktowym rozmiarom są to wentylatory bardzo mobilne, a zarazem oferujące imponującą moc tłoczenia strumienia powietrza. Mając na uwadze komfort pracy, warto wybierać wentylatory zasilane bateriami elektronarzędzi, które posiadamy na swoich pojazdach. Najpopularniejsze systemy, które są kompatybilne, to Milwaukee i Dewalt. Niestety, sporym minusem tego typu wentylatorów jest ich bardzo wysoka cena, ale w porównaniu z tym, co oferują, czasem warto zainwestować w unifikację sprzętu. Kolejnym niewielkim, ale równie znaczącym minusem jest szybkie rozładowywanie się baterii, co bezpośrednio wpływa na czas pracy wentylatora.

Zasada działania tego typu wentylatora jest niezmienna w stosunku do wentylatorów klasycznych czy elektrycznych. Różni się on jednak od nich jedną znaczącą cechą, a mianowicie jest zasilany strumieniem wody w obiegu zamkniętym. Wentylator ten posiada dwie nasady W52 lub rzadziej W75, jedna z nich jest zasilająca, natomiast druga powrotna. Woda z pojazdu gaśniczego, przez autopompę, podawana jest nasadą tłoczną do wentylatora, a z wentylatora wraca ona do zbiornika pojazdu. Dzięki temu mamy praktycznie zerowe straty wody, a co za tym idzie, utrzymujemy bardzo dużą ciągłość działania, ograniczoną głównie przez ograniczenia w ilości paliwa w zbiorniku pojazdu, a także temperaturę autopompy. Wentylatory te idealnie nadają się do długotrwałego działania i wtłaczania powietrza np. w dużych halach przemysłowych. Z drugiej strony są mniej mobilne i ciężko je przestawić w krótkim czasie.

Jest to klasyczny wentylator oddymiający, najczęściej o napędzie spalinowym ze względu na bezpieczeństwo. Posiada on jednak bardzo ciekawe wyposażenie dodatkowe. Jest to mianowicie wbudowana lub dokładana nakładka do wytwarzania mgły wodnej lub specjalna nakładka, która ze zwykłego wentylatora oddymiającego tworzy agregat piany lekkiej. Najpierw jednak weźmy pod lupę wentylator z mgłą wodną, ponieważ jest to bardzo ciekawe rozwiązanie w przypadku gaszenia pożarów wielkopowierzchniowych hal magazynowych, dużych pomieszczeń, ale także podczas np. dogaszania stogów słomy. Dzięki specjalnej dyszy pęd powietrza niesie krople wody na znaczną odległość, tworząc mgiełkę wodną, która skutecznie obniża temperaturę, a także tłumi pożar. Natomiast jeśli mowa o nakładce do piany lekkiej, to z niewielkiego wentylatora oddymiającego możemy zrobić bardzo wydajny agregat piany lekkiej, który jest niezwykle mobilny i możemy go ustawić praktycznie w każdym miejscu w celu skuteczniejszego działania.

Na dodatkowe wyposażenie wentylatorów oddymiających składają się:
- Moduły oświetlenia, wspierające bezpieczną pracę w pobliżu wentylatora
- Rękawy do tłoczenia powietrza na znaczne odległości
- Specjalne kurtyny i uchwyty drzwiowe
- Nakładki do wytwarzania mgły wodnej
- Nakładki do wytwarzania piany lekkiej
- Rękawy pianowe
- Siatki pianowe
- Przewody do odprowadzania spalin

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Nowy komentarz
Czy chcesz usunąć ten produkt z koszyka?