Kominiarka Strażacka Comazo Protect PBI

Jak kominiarka współgra z głową strażaka oraz jak wygląda kwestia komfortu?

Kominiarka strażacka jest zdecydowanie jednym z kluczowych elementów naszej ochrony. Właśnie ze względu na funkcję jaką pełni i do jakiej została stworzona. Kominiarka ma chronić naszą głowę. Zazwyczaj kominiarki chronią wyłącznie kark, szyję oraz głowę. Twórcy produktu Comazo Protect poszli o krok dalej. W prezentowanym modelu możemy zauważyć osłonę głowy, szyi oraz karku, tak jak w standardowych kominiarkach. Jednak oprócz tego występuje również ochrona pewnej części ramion, części twarzy oraz części klatki piersiowej.

Składa się to wszystko na sporą barierę ochronną przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi jakie panują podczas działań gaśniczych. Składają się na nie pył, dym oraz promieniowanie cieplne i ogień. Jeśli chodzi o wygodę i komfort noszenia to kominiarka została uszyta w taki sposób aby dobrze przylegać do głowy. Posiada zarazem dużą elastyczność, dzięki której zakładanie jej czy ściąganie to sama przyjemność. Rozwiązanie to usuwa konieczność siłowego naciągania kominiarki na głowę. Wartym poruszenia aspektem jest to, jak kominiarka współgra z maską Aparatu OUO. Samo nałożenie jej na maskę problemu nam nie sprawi. Kominiarka jest na tyle luźna, że bez problemu się rozciąga, co czyni ją bardzo wygodną w zakładaniu. Czasem zdarzy jej się podwinąć do wewnątrz wokół kołnierza maski. Myślę jednak, że nie jest to aż taki znaczący problem. Sama kominiarka po nałożeniu jej na głowę z ubraną maską nie ciągnie i nie uciska głowy. Jest w moim odczuciu bardzo dużym plusem. Jeśli jesteśmy już przy temacie noszenia kominiarki, to zwężenie w miejscu gdzie mamy szyję jest na tyle szerokie, że nie uwiera nas znacząco w samą szyję. Dzięki temu nie mamy dziwnego uczucia ucisku w tamtym miejscu.

Dzięki czemu jest tak wytrzymała?

Jeśli mamy już omówione kwestie związane z komfortem użytkowania, a także noszenia i zakładania, to pora na czynniki związane z samą budową kominiarki. Na początku rozbijmy ją sobie na dwie warstwy, zewnętrzną i wewnętrzną. Zanim jednak przejdziemy do materiałów, przyjrzyjmy się otworowi przeznaczonemu na twarz oraz konstrukcji i budowie samej kominiarki.

Komfort dla twarzy

Jeśli chodzi o otwór twarzowy to został on przygotowany uniwersalnie, praktycznie pod każdą wielkość twarzy. Ciekawym dodatkiem jest fakt, że całość została obszyta wewnątrz gumą aby nadać bardzo elastyczny wygląd. Dzięki zastosowaniu gumy mamy możliwość swobodnego ściągnięcia kominiarki COMAZO PROTECT PBI aby nałożyć maskę. Daje nam to również możliwość odsłonięcia większej powierzchni twarzy np. w celu wypicia wody gdy kominiarka zasłania nam usta. Czas na coś co zainteresuje wszystkich Strażaków korzystających z okularów. Sam należę do tej grupy osób i muszę powiedzieć, że noszenie okularów z jednoczesnym posiadaniem na głowie kominiarki nie stanowi żadnego problemu. Produkt z okularami współgra naprawdę świetnie, nie zostają one ściśnięte przez materiał, a także przez gumę podszywającą otwór twarzowy. Jeśli chodzi o samą konstrukcję to została ona uszyta w klasycznym wzorcu i kroju z tą małą różnicą, że posiada większe pole osłaniające klatkę piersiową i plecy. Szwy którymi została zszyta są bardzo wytrzymałe, a zarazem elastyczne i odporne na nadmierne rozciąganie czy rozrywanie.

Ile warstw materiału składa się na kominiarkę COMAZO PROTECT PBI?

Teraz weźmy się za właściwą część czyli materiały w budowie zewnętrznej i wewnętrznej. Na początek warstwa zewnętrzna, została ona stworzona z dwóch tkanin w 60% z aramidu oraz w 40% z PBI Gold. Warstwa zewnętrzna jest dla nas równie ważna jak wewnętrzna, to ta warstwa ochroni nas jako pierwsza przed czynnikami zewnętrznymi przez co jest trudnopalna. Nie należy jednak zapominać jak dużą rolę pełni warstwa wewnętrzna, która nie tylko chroni przed, podobnie jak zewnętrzna działaniem czynników termicznych ale także zapewnia komfort i wygodę podczas jej noszenia. Skoro jesteśmy przy warstwie wewnętrznej to przyjrzyjmy się jak została zszyta. Na sam początek największy procent stanowi ponownie aramid (48,5%), wiskoza (48,5%) oraz włókno węglowe (3%). Całość materiałów, o których przed chwilą wspomniałem, daje nam trudnopalność, wytrzymałość oraz elastyczność. Warto tutaj również wspomnieć, że mimo tego iż kominiarka dobrze izoluje to jest również przewiewna i dobrze wchłania pot. Dzięki temu komfort użytkowania jest jeszcze większy.

Dbanie o sprzęt kluczem do możliwości wieloletniego korzystania z produktu.

Na sam koniec chciałbym podkreślić to jak ważne są kwestie związane z dbaniem o czystość naszej kominiarki. Nie ważne czy pranie odbędzie się w pralni chemicznej, ręcznie w misce z wodą, w zwykłej pralce w domu lub remizie czy w profesjonalnej pralnicy do ubrań specjalnych. Najważniejsze jest to aby po każdej akcji móc ją przeprać! Dzięki zastosowaniu materiału o jasnym kolorze, brud zostanie lepiej uwidoczniony dzięki czemu mamy możliwość kontroli jej stanu. Nawet jeśli brudu nie widać, a działaliśmy w zadymieniu czy trudnych warunkach to polecam zabrać ją i wyprać. Pamiętajmy, że tutaj przede wszystkim chodzi o nasze zdrowie i bezpieczeństwo!

Kończąc recenzje chcę napisać, że jest to warta uwagi kominiarka. Daje ona przyjemny komfort użytkowania, zapewnia skuteczną barierę ochronną. Zarazem kominiarka COMAZO PROTECT PBI jest bardzo przyjazna dla użytkownika w czasie normalnego użytkowania, a więc podczas zakładania, noszenia i ściągania. Produkt ten mamy w naszej ofercie.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Nowy komentarz
Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć