Prądownica Rosenbauer RB 101 EN

Charakterystyka prądownicy Rosenbauer RB 101 EN.

Prądownica została wykonana w bardzo nowoczesny, a nawet w futurystyczny sposób, z dobrze zaznaczonymi poszczególnymi elementami składowymi. Dodatkowo warto wspomnieć o kolorystyce, która bezpośrednio nawiązuje do firmy Rosenbauer. Dodatkowo pełni ona również funkcję, zwiększonej widoczności w słabym oświetleniu.

Budowa prądownicy Rosenbauer RB 101EN.

   Weźmy się teraz za poszczególne elementy prądownicy. Klasycznie tutaj mamy do czynienia z nasadą storz 52 w kolorze czarnym. Ta zamontowana jest do złącza obrotowego prądownicy. Złącze to jest bardzo dobrze spasowane, daje nam odczucie gładkiego obrotu, z lekko wyczuwalnym oporem. Jest to całkiem przyjemne podczas użytkowania. Wewnątrz widnieje filtr, który zapobiega dostaniu się większych zanieczyszczeń do wnętrza prądownicy. Całość złącza została wykonana z anodowanego aluminium, dzięki czemu jest lekka i bardzo wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne. Idąc dalej, mamy zawór kulowy wraz z rączką, pozwalającą na swobodne i płynne otwieranie. Możemy tutaj płynnie regulować otwarcie zaworu. Pozwala nam to nie  obawiać się o nagłe otwarcie prądownicy na pełnym strumieniu wody. Zawór wykonano z lekkich stopów metali, dzięki czemu jest on odporny na wodę. Również dzięki temu znacząco redukuje on wagę prądownicy (2,1kg). Jeśli chodzi o rączkę zaworu, to jest ona wykonana ze wzmocnionego włókna szklanego. Dodatkowo została wsparta po obu stronach rączki, lekkimi stopami metali, skręconymi podwójnie do całości konstrukcji. Jedna ze śrub skręcających wzmocnienia, służy jako ogranicznik otwarcia zaworu kulowego. Rączka ta, została wykonana w bardzo ergonomicznym i nowoczesnym kształcie, umożliwiającym swobodne operowanie prądownicą w rękawicach gaśniczych. 

Wybór materiałów to element, który wpływa na komfort pracy z produktami Rosenbauer.

   Czas na znakomitą rękojeść prądownicy. Jest to według mnie, jeden z lepszych elementów tego typu, spośród konkurencyjnych produktów. Jest również bardzo dobrze dopasowana do naszych dłoni. Dzięki temu trzymanie jej nawet w ręce bez rękawic to sama przyjemność. Wykonana została z tworzyw sztucznych, a także gumowych wstawek, które są bardzo przyjemne w kontakcie z naszymi dłońmi. 

Wydajność i specyfika pracy. 

   Dalej mamy nastawę wydajności czy też przepływu. Tutaj Rosenbauer postawił na wąski, ząbkowany pierścień nastawy. Ząbkowana konstrukcja pozwala na lepsze objęcie i antypoślizgowe ustawianie żądanej wydajności. Obracając pierścień, zmieniają nam się również infografiki z wydajnością. Prądownica ta, pozwala na ustawienie wydajności w zakresie: 130, 230, 300, 400 l/min.  Jest to często spotykany i bardzo uniwersalny zakres wydajności dla prądownic. Prócz tego mamy klasyczne już przepłukaniem (flush).  Jedna z infografik jest dla nas takim dodatkowym wartościowym sygnałem, do tego jak działać. O czym mowa? Rosenbauer w swojej prądownicy RB 101 EN zastosował oddzielenie wydajności przeznaczone dla jednej osoby i dwóch. Chodzi tutaj o to, że przy niskich wydajnościach, sami możemy komfortowo działać i utrzymać prądownice w ręce. Zwiększając wydajność, zwiększa się siła z jaką prądownica podaje strumień wody o wysokim ciśnieniu. Idzie za tym potrzeba pomocy dodatkowej osoby do wsparcia naszych działań z prądownicą. W innym przypadku, możemy po prostu się przewrócić. Gdy z prądownicą działają dwie osoby, nie musimy też używać zbyt dużej siły. Pamiętajmy, że każda odrobina zaoszczędzonej energii w czasie działań jest na wagę złota. Jest to fajny dodatek, który niejednokrotnie został wykorzystany podczas zdarzeń. 

Jakie osiągi ma prądownica Rosenbauer RB 101 EN?

   Teraz czas na głowicę podającą wodę wraz z nastawą prądów wody. Rosenbauer tutaj zastosował bardzo innowacyjny i przemyślany wygląd samej głowicy. Ta została wyposażona między innymi w turbinkę obrotową z zębami rozbijającymi krople wody. Wykonano ją ze stali nierdzewnej. Nastaw prądów wody, pozwala na płynną regulację pomiędzy trzema zakresami. Wyczuwalnym jest wyraźnie oddzielenie ich poprzez kliknięcie i opór. Sam otwór wylotowy prądownicy czyli tzw. pyszczek, został wykonany z tworzyw sztucznych, a także lekkich stopów metali powlekanych z zewnątrz warstwą gumy. W ten sposób, całość jest odporna na uderzenia czy uszkodzenia mechaniczne. Dzięki specjalnemu wskaźnikowi, wiemy kiedy mamy ustawiony strumień 45 stopni. Nawet wtedy gdy mamy rękawice na rękach, czy też podczas działania w gęstym zadymieniu. Dzięki płynnej regulacji pomiędzy prądem zwartym, a prądem mgłowym, szybko i sprawnie dostosujemy prąd wody do naszych potrzeb. Na koniec dodam, że strumień jaki może wygenerować prądownica może osiągnąć nawet 40 metrów.

Jak prądownica Rosenabuer RB 101 EN radzi sobie podczas działań? 

   Prądownica jest bardzo odporna na wszelkiego rodzaju uszkodzenia czy wypadki. Dzięki swojej budowie, zyskuje również ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi. Zdarzyło się nie raz, że upadła mi na dachówki czy gruzowisko. Oczywiście kilka pamiątek w postaci lekkich zarysowań pojawiło się na produkcie, jednak nic poważnego jej się nie stało. Miałem okazję również usłyszeć od strażaka z zaprzyjaźnionej jednostki, pewną historię. Prądownica RB 101 EN została w czasie zdarzenia, w całości obsypana mokrym piaskiem. Wystarczyło ją wtedy tylko przemyć i była już gotowa do ponownego działania. Podczas pożarów, sprawuje się dobrze, podawane prądy wody są stałe i niczym nie zrywane. Dobrze sprawdza się podczas pożarów mieszkań, dzięki sporej wszechstronności w zakresie wydajności i płynności zmiany prądów wody. Jedynym mankamentem, który zauważyłem to zawór lubiący się zastać w jednej pozycji. Trzeba go wtedy solidnie odciągnąć aby puścił. Jest to raczej jednak kwestia częstotliwości użytkowania. Dzięki wyprofilowanemu uchwytowi pistoletowemu, który jest anatomicznie dopasowany do dłoni, prądownica jest przyjemna w użytkowaniu. Dobrze się ją trzyma i nie wyrywa się, ani nie wyślizguje się nam z ręki. Podczas podawania wody, zawór działa płynnie i nie stawia oporu. Następuje to nawet jeśli mamy podawaną wodę pod wysokim ciśnieniem.

Czy warto kupić prądownicę Rosenbauer RB 101 EN?

   Podsumowując, jest to prądownica z wyższej półki dająca naprawdę świetne poczucie komfortu. Trzymanie i użytkowanie Rosenbauera RB 101 EN jest czystą przyjemnością. Dzięki swoim wielu funkcjom jest wszechstronna i wielozadaniowa. Dzięki płynnej regulacji mamy sprzęt przystosowany na każdy rodzaj zagrożenia z jakim przyjdzie nam się zmierzyć. Ze szczegółowymi informacjami można zapoznać się w opisie produktu w naszym sklepie.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Nowy komentarz
Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć