Czujka Tlenku Węgla i Dymu w Domu

Czujka Tlenku Węgla, Dymu oraz Gazu w Domu

  Dziś poruszymy bardzo ważny temat. Przygotowaliśmy materiał na temat trzech różnych czujek, które poprawią nasze bezpieczeństwo. Omówimy sobie najważniejsze zagadnienia z nimi związane oraz powiemy, gdzie daną czujkę najlepiej zamontować. Odpowiemy sobie na pytania po co się ją montuje, w jakim celu, a także przybliżymy najważniejsze cechy i zasady działania.

CZUJKA TLENKU WĘGLA

Po co montujemy czujkę Tlenku Węgla (czadu) ? 

  Czujkę tlenku węgla montujemy po to, by ostrzegała nas o zaistniałym niebezpieczeństwie jakim jest tlenek węgla, który może być generowany między innymi przez urządzenia grzewcze. Chodzi tu między innymi o piecyki gazowe starego typu czy piece na paliwa stałe. Montaż czujki umożliwia nam szybkie ostrzeżenie o zaistniałej sytuacji. Należy pamiętać, że tlenek węgla jest bezwonny i niewidoczny, a tylko specjalne czujki mają możliwość wykrycia go.

Gdzie najlepiej montować czujki Tlenku Węgla (czadu) ?

  Czujki tlenku węgla powinniśmy montować możliwie blisko pomieszczeń sypialnianych lub wewnątrz nich. Oczywiście najlepiej montować je w każdym pomieszczeniu, w którym możemy przebywać. Mowa tu głównie o salonie, łazience czy przedpokoju. Wszystko to zależy również od zaleceń producentów danej czujki, niektórzy zalecają montaż czujki na każdej kondygnacji budynku, inni tylko w wybranych pomieszczeniach, a jeszcze inni tylko w pokojach sypialnych lub możliwie blisko nich. Pamiętajmy też aby podczas montażu czujki odgłos alarmu był możliwie słyszalny w sypialniach. Jeśli zdecydujemy się na montaż wyłącznie jednej czujki to montujmy ją możliwie blisko pomieszczeń sypialnych np. na korytarzu. 

Montaż czujki w domu.

  Wbrew pozorom montaż czujki tlenku węgla . Ułatwiając sobie pracę do minimum, producenci wraz z czujką dodają zestawy montażowe. Ułatwiają nam w znacznym stopniu samodzielny montaż czujki w naszym domu czy mieszkaniu. Zazwyczaj aby ją zamontować wystarczy dołączona taśma dwustronna, rzep lub kołki rozporowe. Montaż czujki należy wykonać według instrukcji i zaleceń producenta. Jeśli mowa o ścianie to zazwyczaj jest to 150 centymetrów od podłogi oraz 180 centymetrów od potencjalnego źródła generowania tlenku węgla.

Gdzie nie należy montować czujki Tlenku Węgla?

  Nie powinniśmy jej montować w sąsiedztwie grzejników, kuchenek, czy urządzeń służących do gotowania. Pamiętajmy także aby czujek nie montować w miejscach silnie narażonych na kurz, zabrudzenia czy domowe chemikalia. Nie zasłaniajmy niczym czujek, nie montujmy ich blisko otworów wentylacyjnych czy kratek kominkowych. Starajmy się je montować możliwie jak najdalej od drzwi i okien.

CZUJKA DYMU

Po co montujemy czujkę dymu?

  Czujkę montujemy w celu ostrzegania nas przed zaistniałym zagrożeniem. Głównie chodzi tu o pojawienie się dymu w danym pomieszczeniu lub kompleksie pomieszczeń czy budynków. Czujka ma na celu zaalarmowanie nas o tym, że w danym pomieszczeniu pojawił się dym, który może świadczyć np. o spalonej potrawie lub co gorsza, pożarze w danym pomieszczeniu.

Gdzie najlepiej montować czujki dymu?

  Czujkę dymu powinniśmy montować na suficie, ze względu na to iż dym unosi się ku górze. Taki montaż pozwoli na błyskawiczne zadziałanie czujki. Nie powinniśmy jednak montować jej w okolicach okien czy drzwi, a także w miejscach, które są dobrze wentylowane i przewiewne. 

W jakim celu i jaka jest ich zasada działania?

Czujka Dymu działa ciągle i nieustannie. Jej praca polega na monitorowaniu stanu powietrza w mieszkaniu, pomieszczeniu, warsztacie itp. W przypadku gdy czujka wykryje niebezpieczeństwo, a może się tak zadziać gdy np. w danej chwili normy stężenia objętościowego gazów w powietrzu zostaną przekroczone. Czujka wtedy automatycznie poinformuje nas o tym.

CZUJKA GAZU

Po co montujemy czujkę gazu?

  Czujkę montujemy w celu wykrycia i ostrzegania przed nieszczelnością w instalacjach gazowych. Pomoże również wszędzie tam gdzie możemy mieć z nią do czynienia czyli np. w kuchni, w łazience, w kotłowniach z piecem gazowym, a także na halach produkcyjnych ogrzewanych gazowo. Wszystko po to aby w porę ostrzec o nieszczelności czy co gorsza o rozszczelnieniu instalacji gazowej, która może spowodować ogromne szkody po kontakcie gazu z otwartym ogniem lub iskrą.

Gdzie montować czujki gazu?

  Czujki gazu montujemy w miejscach, które posiadają instalacje gazowe. Mam na myśli kuchnie, łazienki, kotłownie czy hale produkcyjne lub warsztaty. Pamiętajmy by zamontować taką czujkę nie dalej jak 6 metrów od potencjalnego źródła emisji gazu. Czujkę tą umieszczamy 15-30 centymetrów od sufitu, ze względu na to iż gaz ten jest lżejszy od powietrza i zaczyna się gromadzić w górnych partiach pomieszczeń.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Nowy komentarz
Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć
Czy chcesz usunąć ten produkt z koszyka?