Czujnik gazu - pytania i odpowiedzi

MAŁY, ELEKTRONICZNY BOHATER

Na rynku mamy wiele urządzeń, które dzięki nowoczesnej technice są niezbędne do zachowania bezpieczeństwa we własnych czterech kątach. Bez wątpienia do tej grupy możemy zaliczyć czujnik gazu. To niewielkie urządzenie przez cały czas swojego działania monitoruje poziom stężenia gazów palnych w domu. Dzięki czujnikowi półprzewodnikowemu potrafi z dokładnością wykryć przekroczenie normy gazu w powietrzu. Wtedy natychmiast informuje nas o zagrożeniu.

NA CO REAGUJE CZUJNIK GAZU?

Mechanizm tego urządzenia działa niezwykle prosty a dzięki temu jest on niezawodny. Zamontowany w czujniku półprzewodnik (najczęściej spotykany to: dwutlenek cyny) reaguje z gazem znajdującym się w powietrzu. To pozwala wykrywać wszelkie gazy zarówno w pomieszczeniach chłodnych jak i ciepłych. Bez względu na stopień wilgotności. Urządzenie potrafi wykryć najbardziej niebezpieczne dla zdrowia gazy. Są to: metan, propan-butan, tlenek węgla. Ważny w tym całym zestawieniu jest również tlen. Mimo, że bez niego nie możemy żyć, to jego stężenie ma ogromne znaczenie jeśli mówimy o niebezpieczeństwie z gazami palnymi w roli głównej. Gdy mamy niskie stężenie tlenu to obecność gazów w pomieszczeniu nie jest tragicznie niebezpieczne. Wtedy nie dojdzie do wybuchu. Sytuacja robi się dramatyczna gdy ilość tlenu w pomieszczeniu zwiększy się (np. przez otwarcie okna). Wtedy może dojść do niebezpiecznego zapłonu.

DLACZEGO CZUJNIK GAZU PISZCZY?

Tutaj znaczenie ma wspomniany wcześniej półprzewodnik. Czujnik gazu wykrywa dzięki niemu ulatniający się gaz. Jeśli toksyczna substancja przekroczy normę w powietrzu wtedy natychmiast uruchamia się alarm. To pozwoli nam zareagować od razu i uniknąć tragedii. W takich sytuacjach należy zachować spokój. Warto wiedzieć, ze częsty sygnał dźwiękowy nie musi zawsze oznaczać najgorszego. Po latach eksploatacji czujnika może być to informacja o konieczności wymiany baterii. Warto pamiętać, że ten komunikat to cichy pojedynczy sygnał, natomiast alarm o przekroczonych normach jest zdecydowanie głośniejszy i ciągły.

GDZIE ZAMONTOWAĆ CZUJNIK GAZU?

Ważne jest aby czujnik zamontować w odpowiednim miejscu. W przypadku czujnika gazu najlepszą lokalizacją będzie miejsce zaraz pod sufitem. Spowodowane jest to faktem, że gaz ziemny jest lżejszy od powietrza, a więc unosi się on ku górze. Wyjątkiem jest gaz LPG, który jest cięższy od powietrza. W jego przypadku czujnik powinien być przy podłodze. Oczywiście urządzenie musi być zamontowane w pomieszczeniu gdzie mamy do czynienia z instalacjami gazowymi. Są to m.in.: piece centralnego ogrzewania, kuchenki gazowe, butle gazowe, piecyki do podgrzewania wody czy samochody.

GDZIE ZAMONTOWAĆ CZUJNIK GAZU I CZADU?

Zadaniem czujnika czadu będzie wykrywanie nie gazów lecz spalin. To też instalujemy go w pomieszczeniach, gdzie te spaliny mogłyby się wydostać. W domu może być to np. pomieszczenie z piecykiem gazowym, salon- gdy mamy w nim kominek, kuchnia letnia- jeśli używamy kuchenki. W tym przypadku mamy do czynienia z tlenkiem węgla, który jest niewiele lżejszy od powietrza. Ten będzie się unosił do góry. Z tego powodu czujnik czadu instalujemy na wysokości od 1,5 do 2 metrów od podłogi.

JAK SPRAWDZIĆ CZUJNIK GAZU?

Zaraz po zakupie lub raz na jakiś czas możemy sprawdzać czy nasze urządzenie działa poprawnie. Możemy to zrobić za pośrednictwem przycisku „test”, który posiada niemal każdy model czujnika. Wtedy powinniśmy usłyszeć próbny sygnał. Jeśli ten się pojawi- możemy być spokojni że czujnik działa poprawnie.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Nowy komentarz
Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć
Czy chcesz usunąć ten produkt z koszyka?