Koc gaśniczy - pytania i odpowiedzi

NIE OGRZEWA LECZ CHŁODZI- KOC GAŚNICZY

Gdy myślimy o gaszeniu pożarów pierwsze co przychodzi nam na myśl to wielki wąż, z którego się leje woda oraz gaśnice. To prawda, te są bardzo często używane w akcjach ratunkowych lecz nie zawsze są niezbędne i nie zawsze są one pod ręką. Alternatywą dla nich może być koc gaśniczy.

CO TO JEST KOC GAŚNICZY?

Zgodnie z teorią jest to niewielki materiał wykonany z włókna szklanego. Dawniej produkowane były z włókien konopi w splocie z elementami azbestu. Jego powierzchnia to ok 3 m2. Specjalny materiał i wykonanie ma za zadanie ugasić niewielki ogień. Aby to zrobić należy szczelnie przykryć płonący przedmiot. Ważne jest aby robić to zawsze od swojej strony, aby uniknąć poparzenia ogniem.

KOC GAŚNICZY- ZASTOSOWANIE. DO CZEGO SŁUŻY KOC GAŚNICZY?

Choć jest to niezwykle niewielki jak i skuteczny element gaśniczy, trzeba pamiętać kiedy należy go używać. Mówimy tutaj o pożarze w zarodku. Świetnie się sprawdza podczas wygaszania powierzchni mniejszych od samego koca gaśniczego, np. niewielkiego ogniska. Przedmiot ten może być niezbędny w takich sytuacjach lecz należy używać go z rozwagą aby samemu się nie poparzyć. Nie jest to dobry wybór jeśli mówimy o większych powierzchniach, które należy ugasić.

GDZIE JEST WYMAGANY KOC GAŚNICZY?

Jest to niezwykle poręczny element, który może służyć bezpieczeństwu w każdym gospodarstwie domowym. W tym przypadku to my decydujemy o zakupie takiego produktu do naszych czterech kątów. Są jednak miejsca gdzie koce gaśnicze muszą się znajdować. Jednym z nich są stacje paliw, a mówią o tym odpowiednie przepisy. Powinny się tam znajdować trzy koce gaśnicze. Oprócz tego dwie gaśnice przewoźne po 25 kg każda oraz dwie sztuki gaśnic proszkowych po 6kg każda.

CZY KOC GAŚNICZY PODLEGA PRZEGLĄDOM?

Jest to pełnoprawny sprzęt gaśniczy, a więc podlega przeglądom. Należy je wykonywać co 12 miesięcy. Taka rutyna polega na oględzinach przedmiotu i ocenie jego stanu technicznego. Specjalista sprawdza czy nie ma na nim przepaleń, dziur lub jakichkolwiek innych zniszczeń. Przegląd może wykonywać jedynie osoba przeszkolona. W tym celu możemy udać się do punktu, gdzie wykonywane są przeglądy innych przedmiotów pożarniczych- np. gaśnic.

KOC GAŚNICZY WŁAŚCIWOŚCI

Teoria mówi po prostu o gaszeniu przedmiotów mniejszych od samego koca. Niewiele osób wspomina o jego dodatkowym zastosowaniu. Idealnie sprawdzi się podczas akcji gaszenia ognia na ludziach. Jego atutem jest również wielokrotne użycie oraz fakt, że gaszone w ten sposób przedmioty nie ulegają uszkodzeniu.

KOC GAŚNICZY WYMIARY

Jego dodatkowym atutem jest różnorodność wymiarów. To pozwoli nam dobrać koc do swoich potrzeb. Duży koc (np 2m x 3m) sprawdzi się podczas gaszenia większych przedmiotów. W przypadku niewielkich pożarów, mniejszy (np. 120cm x 120cm) będzie wygodniejszy w obsłudze. Należy pamiętać, że każdy z nich powinien spełniać wymagania zawarte w normie PN-EN 1869:1999 i posiadać świadectwo dopuszczenia Centrum Naukowo-Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej. Jeśli szukasz sprawdzonego przedmiotu zawierającego wszystkie niezbędne wymagania prawne- zajrzyj do naszego sklepu.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Nowy komentarz
Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć
Czy chcesz usunąć ten produkt z koszyka?