WIOSENNE PROMOCJE  SPRAWDŹ

Parawany ochronne - Pytania i odpowiedzi

Parawan dla wielu kojarzy się z przyjemnym letnim wypoczynkiem - np. nad polskim morzem. W pracy strażaka jest to niezwykle ważne narzędzie, które wykorzystywane jest w niekoniecznie pozytywnych chwilach. Dziś skupimy się na parawanach strażackich. Powiemy z jakimi odmianami mamy do czynienia, jakie pełnią funkcję i jak wybrać ten najbardziej odpowiedni. Zapraszamy do lektury. 

Parawan ochronny - do czego służy?

Zacznijmy jednak od samego początku. Wiemy już, że te narzędzia mają odwrotne zastosowanie w pracy ratownika. Dokładniej - tego typu parawan ochronny będzie nam zabezpieczał teren podczas prowadzonych czynności. Jest to idealne narzędzie dla: straży pożarnej, policji czy pogotowia. Często możemy spotkać się z tymi przedmiotami podczas wypadków samochodowych. Jeśli na miejscu są poszkodowani i należy im udzielić pomoc - robi się to za takim właśnie parawanem. Narzędzie to pozwala ochronić poszkodowanych przed innymi niebezpieczeństwami, gapiami z telefonami komórkowymi czy zwyczajnie zabezpieczy teren jeśli na miejsce wzywany jest prokurator. Wspomniani przechodnie, którzy niestety często dzięki swoim smartfonom wczuwają się w reporterów mogą przeszkadzać ratownikom w udzielaniu pierwszej pomocy. Profesjonalny parawan ratowniczy rozwiązuje ten problem. Przy okazji daje to komfort i spokój poszkodowanym, którzy w tym momencie potrzebują go jak nigdy wcześniej.

Czerwony namiot przy wypadku?

W taki sposób często osoby nieznające funkcji parawanów ochronnych nazywają to co widzą na miejscu wypadku. Jeśli jednak widzisz czerwoną zasłonę przy drodze - to znaczy, że powinieneś zwolnić lecz nie wstrzymywać ruchu. Ratownicy już są przy poszkodowanym, a ty musisz uważać, żeby bezpiecznie minąć parawan. 

Parawan do zasłaniania ofiar wypadków dla Straży Pożarnej 

Na rynku mamy do czynienia z wieloma odmianami parawanów ratowniczych. Na pierwszy rzut oka różnią się one kolorem i co za tym idzie - dostosowaniem do danej służby. Jeśli jednak przyjrzymy się specyfikacji danego produktu różnic pojawia się o wiele więcej. Przede wszystkim są to wymiary. Możemy mieć do czynienia  z parawanem większym lub mniejszym. Może być to istotne w sytuacji kiedy chcemy odgrodzić nie osobę, a dany obszar od reszty ludzi. Dane modele różnią się od siebie również konstrukcją. Ta będzie kluczowa jeśli np. na dworze będzie panował silny wiatr. Im większy parawan tym odpowiednio należy zwracać uwagę na jakość jego konstrukcji. Ostatnią kwestią są: segmenty. To nic innego jak części parawanu. Tych może być mniej lub więcej. Im większa ilość segmentów tym większe pole manewru odgrodzenia. Można zrobić wtedy typowy labirynt lub zamknąć dany obszar w kwadracie. Może być to konieczne jeśli przechodnie będą mieli dostęp do miejsca wypadku z każdej strony (np. w parku). 

Parawan ratowniczy - widoczność

To na co również warto zwrócić uwagę to widoczność parawanu. Do wypadku może dojść o każdej porze. W dzień parawan może bardziej służyć w celu odgrodzenia poszkodowanych od osób trzecich. Jednak jeśli do wypadku doszło w nocy - wtedy głównym zadaniem parawanu będzie zabezpieczenie poszkodowanych. Jeśli do sytuacji doszło przy nieoświetlonej drodze niezwykle istotne jest aby wspomniany parawan posiadał elementy odblaskowe. Wydaje się to banałem lecz ta funkcja może zrobić naprawdę wiele (a jej brak znacząco przeszkodzić). Na szczęście większość modeli na rynku posiadają już specjalne odblaski. Warto jedynie sprawdzić jak są widoczne i czy taka widoczność wystarczy np. w sytuacji opisywanej powyżej. 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Nowy komentarz
Czy chcesz usunąć ten produkt z koszyka?