Rękawice nitrylowe pod rękawicami specjalnymi? Po co?

Coraz częściej pada pytanie dlaczego, ratownicy, instruktorzy CFBT.pl zakładają rękawiczki nitrylowe, lateksowe pod rękawice pożarnicze, specjalne? 


Powody, dla których warto zakładać nitryle pod rękawice specjalne

- dłonie utrzymujemy w czystości – rękawice są najbrudniejszym środkiem ochrony indywidualnej, z uwagi na ich kontaktowe działanie z zanieczyszczeniami. Brud utrzymuje się na nich, a część frakcji przenosi się do wnętrza rękawic. Wnętrze rękawic jest trudnym miejscem do utrzymania w czystości. Jego pranie nie przynosi 100% efektów, dlatego pozostające w nich zanieczyszczenia mogą przenosić się bezpośrednio na dłonie, a następnie wchłaniać do organizmu. Rękawice nitrylowe zabezpieczają przed tym, podnoszą ochronę przed między innymi czynnikami rakotwórczymi.
- dłonie zabezpieczone są dodatkowo przed czynnikami biologicznymi i chemicznymi, które mogą przeniknąć przez nasze rękawice – nigdy nie wiemy jakie frakcje występują na dotykanych przez nas przedmiotach, szczególnie w środowisku pożarowym i po pożarowym. Zabezpieczają one również nasze dłonie przy ściąganiu ubrania specjalnego i rękawic pożarniczych. 
- rękawiczki zabezpieczają przed wilgocią - nie wszystkie rękawice wyposażone są w membranę lub jej stan nie spełnia swoich zadań.

Wadą jest z pewnością nieodprowadzanie wilgoci, przez co nasze dłonie mogą być spocone.

Należy zachować ostrożność przy stosowaniu rękawic nitrylowych w środowisku pożarowym o dużym oddziaływaniu cieplnym w założonych rękawicach nitrylowych, w których zgromadziło się dużo wilgoci. Istnieje kilka charakterystycznych poziomów temperatur, które warto pamiętać przy ocenie zagrożenia. 

- temperatura pirolizy większości paliw to około 200 st. C,
- temperatura topnienia nitrylu zawiera się między tą a kolejną (wrzenia wody) a zakres temperaturowy stosowania rękawic nitrylowych (z NBR) według producenta to do 120 st C
- woda paruje w 100 st C
- białko ścina się przy 42 st C, ale oparzenia mogą powstawać przy przekroczeniu temp. około 55

Strażak powinien wiedzieć, gdzie i kiedy nie wchodzić lub jak zapobiegać podwyższonym temperaturom aby uniknąć poparzeń. Stosowanie nitryli wprowadza dodatkowy parametr do oceny zagrożenia lecz nie powinno to przysłonić zalety i atutów tego rozwiązania, które wpływają na poprawę bezpieczeństwa ratowników.

 


Zaleca się zmianę rękawiczek nitrylowych przed dotknięciem poszkodowanego przy np. udzielaniu pierwszej pomocy, jeżeli wcześniej były na nie założone rękawice pożarnicze. 

Chcesz być bezpieczny? Zakładaj nitryle :)

fot. Szymon Kokot-Góra

Polecamy profil instruktorów: CFBT.PL

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Nowy komentarz
Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć
Czy chcesz usunąć ten produkt z koszyka?