RKO - pytania i odpowiedzi

aktualizacja (12.02.2024)

PIERWSZA POMOC W KILKU KROKACH. POWINIENEŚ TO WIEDZIEĆ

Resuscytacja krążeniowo oddechowa to podstawowa wiedza z zakresu pierwszej pomocy. Jest to niesamowita technika, ponieważ w swojej prostocie potrafi zdziałać cuda. Warto nauczyć się tej metody ratowania życia. Pamiętajmy, że nieudzielenie pomocy poszkodowanemu może mieć dla nas poważne konsekwencje. Musimy to zrobić nawet jeśli nie posiadamy ukończonych certyfikowanych kursów.

RESUSCYTACJA KRĄŻENIOWO ODDECHOWA - CO TO?

Ciężko znaleźć osobę, która nie słyszała tej nazwy. To podstawowe czynności ratunkowe, które zapewniają krążenie krwi i dopływ tlenu do momentu przybycia wykwalifikowanych ratowników. Często ten nietrudny zabieg potrafi uratować ludzkie życie. Ma on również niezwykle istotny wpływ na dalsze funkcjonowanie człowieka. Przypomnijmy, że już po 4 minutach od zatrzymania krążenia tworzą się nieodwracalne zmiany w mózgu. Skuteczność tej metody polega na jak najszybszym podjęciu działania.

RESUSCYTACJA KRĄŻENIOWO - ODDECHOWA. PODSTAWOWE ZASADY

Zanim przystąpimy do jakiejkolwiek akcji ratunkowej należy pamiętać o podstawowych zasadach. Nie wolno wykonywać resuscytacji na miękkiej powierzchni. Aby sprawdzić czy osoba oddycha nie posiłkujemy się lusterkiem. Te może zaparować np. od panującej temperatury. Podczas wykonania uciśnięć ręce muszą być wyprostowane w stawach łokciowych.


RESUSCYTACJA KRĄŻENIOWO - ODDECHOWA KROK PO KROKU. INSTRUKCJA

Wbrew naszym wyobrażeniom nie jest to trudny zabieg. Ważne abyśmy nie poddali się stresowi i jak najszybciej zaczęli działać. A więc:
1. Poproś osobę w pobliżu aby pomagała Ci w całym procesie.
2. Sprawdź czy osoba, której chcesz pomóc reaguje. W tym celu zadaj pytanie, potrząśnij ramionami. Jeśli osoba jest przytomna należy zapewnić jej komfort i w razie potrzeby wezwać pogotowie. Jeżeli mamy do czynienia z osobą nieprzytomną to natychmiast po wezwaniu pogotowia wykonuj dalsze kroki.
3. Udrożnij drogi oddechowe i sprawdź czy ta osoba oddycha. Można się upewnić zwracając uwagę na klatkę piersiową- czy unosi się i opada.
4. Jeśli poszkodowany oddycha- układamy go w pozycji bocznej bezpiecznej i czekamy na karetkę.
5. Gdy poszkodowany nie reaguje warto prowadzić rozmowę z numerem alarmowym przez zestaw głośnomówiący. To pozwoli nam działać i mówić w tym samym czasie.
6. Jeśli są przy Tobie ludzie poproś aby natychmiast przynieśli AED. Jest to produkt dostępny w coraz większej ilości miejsc. Jeśli nie ma takiej możliwości rozpocznij RKO.
7. Wykonaj 30 uciśnięć klatki piersiowej. Uciśnięcia powinny być na tyle mocne aby ruch klatki zmieniał się nawet na 5cm. Częstotliwość tych uciśnięć powinna wynosić między 100 a 120 na minutę. Po tym wykonaj 2 oddechy. Jeśli osobą poszkodowaną będzie dziecko procedurę zacznij od 5 wdechów ratowniczych, a następnie wykonuj uciski do momentu przybycia ratowników.
8. Gdy przyjedzie oddział ratunkowy kontynuuj uciski do momentu gdy nie będą przy Tobie gotowi aby przejąć ten obowiązek. Nie wolno przerywać ucisków nawet na moment.

BRAK UDZIELENIA PIERWSZEJ POMOCY - KONSEKWENCJE

Niezwykle ważną konsekwencją nieudzielenia przez nas pomocy poszkodowanemu będzie z pewnością nasze sumienie. Nie oznacza to jednak, że gdy jesteśmy obojętni pozostajemy bezkarni. Zgodnie z prawem jeśli jesteśmy w pobliżu osoby poszkodowanej w wypadku, która walczy o życie i nie udzielimy jej pomocy nie ujdzie nam to na sucho. W tym przypadku podlegamy karze pozbawienia wolności do lat 3. Jeśli jednak poszkodowana osoba przeżyje nie oznacza to, że nie będziemy mieć żadnych konsekwencji. Zgodnie z art. 162 kk nawet w takich sytuacjach spoczywa na nas odpowiedzialność. Jej warunkiem jest świadomość na temat tego, że inna osoba potrzebuje naszej pomocy.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Nowy komentarz
Czy chcesz usunąć ten produkt z koszyka?