Skafander ratowniczy - pytania i odpowiedzi

SKAFANDER RATOWNICZY- PYTANIA I ODPOWIEDZI

Jest to niezbędny element wyposażenia w jednostkach Państwowej Straży Pożarnej. Jego popularność i skuteczność jest na tyle wysoka, że coraz częściej spotykamy je jako ekwipunek jednostek OSP. Pozwala on bezpiecznie przeprowadzać akcje ratunkowe w niebezpiecznych dla ratownika warunkach. Dziś opowiemy kilka słów o skafandrze ratowniczym.

SKAFANDER RATOWNICZY- CO TO?

Niebezpieczeństwo podczas pracy strażaka i ratownika jest spotykane bardzo często. Właśnie po to tworzy się takie produkty aby zminimalizować je do granic możliwości. Profesjonalna odzież na wyszkolonym ratowniku daje bezpieczeństwo i skuteczność podczas prowadzenia bardzo ryzykownych akcji. Atutem takiego skafandra jest niezwykle wysoka odporność na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Profesjonalny materiał chroni również użytkownika przed szkodliwością biologiczną oraz chemiczną. Dlatego właśnie tak często można zobaczyć je na wyposażeniu jednostek zarówno Państwowej Straży Pożarnej jak i Ochotniczej Straży Pożarnej. Jeśli pomyślimy o skafandrze dla ratownika pierwsze co nam może przyjść na myśl to akcja zimowa na zbiorniku wodnym. Skafander lodowo-ratowniczy jest bardzo często używany przez profesjonalistów.

SKAFANDER LODOWO-RATOWNICZY

To jeden z najpopularniejszych typów wśród skafandrów ratowniczych. Służy on strażakom, którzy pracują bezpośrednio na wodach zamarzniętych. Tego typu akcje wymagają niezbędnego wyszkolenia, ale i również profesjonalnego ubioru. Suchy skafander wyróżnia się wysoką wodoszczelnością co odróżnia go od pozostałych typów. Specjalny materiał zapobiega wychłodzeniu organizmu ratownika. Jego nieprzenikalność ma również znaczenie podczas akcji w zanieczyszczonych zbiornikach. Jego atutem jest również duży limit czasowy ochrony użytkownika. Mówiąc wprost ratownik podczas akcji nie musi mieć dodatkowego stresu w postaci szybko znikającej ochrony na jego ciele. Może się wtedy skupić w 100% na ratowaniu drugiej osoby.

KOMBINEZON DO PRACY W WODZIE

Choć skafander może nam się kojarzyć głównie z wodami, gdzie również potrzebni są ratownicy to nie tylko w tym obszarze chroni jego użytkownika. Na rynku do czynienia mamy również ze specjalnymi kombinezonami gazoszczelnymi. Mówiąc wprost to jednoczęściowy strój, który połączony jest z kapturem oraz plecakiem. Do kompletu dochodzi specjalny hełm z nałożonym aparatem powietrznym i maską oraz buty. Ich zadaniem jest ochrona ratownika przed szkodliwym działaniem substancji chemicznych. Mamy tu na myśli wszelkiego rodzaju: opary, gazy i pyły. Taki produkt pozwala na akcję ratunkową gdy w atmosferze jest wyjątkowo mało tlenu lub podwyższone jest stężenie substancji toksycznych. Ubiór ten jest również odpowiednim zabezpieczeniem dla skrajnych temperatur. Można go używać w zakresie od od -30C do + 60 C.

DOBÓR SKAFANDRA MA ZNACZENIE

Ubiór tego typu nie służy ratownikom aby prezentować się od strony wizualnej. Nie mniej jednak ważne jest aby skafander był odpowiednio dopasowany do wzrostu i rozmiaru ratownika. Dobrze dobrany krój zagwarantuje komfort oraz swobodę ruchów podczas pracy. To może być kluczowe podczas niesienia pomocy innym osobom. Przed dokonaniem wyboru należy zatem zrobić prosty test, który zweryfikuje, czy model który mamy przed sobą spełni nasze wymagania. Po ubraniu skafandra należy wykonać kilka prostych ruchów. Objęcie rękoma swojego ciała (od ramienia do ramienia) pozwoli sprawdzić zakres ruchu w ramionach. Położenie się przy zgiętych nogach w kolanach sprawdzi czy odpowiednio dopasowana jest długość materiału. Gdy te testy przejdą pozytywnie należy uklęknąć na jednym kolanie aby sprawdzić ruchomość miednicy.

SKAFANDER RATOWNICZY JAK KONSERWOWAĆ?

Co ważne choć jest to niezwykle zaawansowany technologicznie produkt to nie wymaga on od nas specjalnych starań dotyczących jego konserwacji. Przede wszystkim skafander tego typu można z łatwością wyczyścić ze wszelkiego brudu. Taką możliwość zawdzięczamy zupełnie gładkiej powierzchni, która nie pochłania substancji brudzących. Sama konserwacja jest nieskomplikowana, bo wymaga po prostu dbania o czystość powierzchni zewnętrznej. W razie jakiegokolwiek uszkodzenia materiału nie jesteśmy skazani na zakup nowego modelu. Produkty te można odpowiednio naprawiać.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Nowy komentarz
Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć
Czy chcesz usunąć ten produkt z koszyka?