Syrena strażacka - pytania i odpowiedzi

SYRENA STRAŻACKA- CO ZROBIĆ GDY USŁYSZYSZ SYGNAŁ?

Jest to jeden z niewielu sposobów komunikacji, który szybkością przekazu wyprzedza nawet social media. Syrena strażacka - bo o niej mowa z ważną informacją dociera do każdego. Warto wiedzieć, że ma ona kilka rodzajów, a każdy ma dla nas inną wiadomość do przekazania. Może być używana w sytuacji zagrożenia lub jego odwołania.

CO OZNACZA SYGNAŁ SYRENY STRAŻACKIEJ

Tego typu dźwięk to jasny i klarowny komunikat o zagrożeniu lub informacja dla służb. Nie zawsze musi to oznaczać coś złego. Jego głośność i donośność nie ma na celu nas wystraszyć. Czasem interpretujemy go jako niepotrzebny hałas lecz tylko dzięki takiej częstotliwości dźwięku komunikat może trafić do każdego.

DLACZEGO SYRENA WYJE?

Mówiąc wprost to najprostszy i najszybszy sposób na komunikację ze wszystkimi mieszkańcami danego terytorium. Może informować tylko konkretnych mieszkańców z danego obszaru. Komunikat może być też skierowany dla całego kraju jak np. w przypadku zagrożenia wojennego lub w formie upamiętniającej daną sytuację historyczną. Na pewno nie jest to sygnał, który ma u nas wzbudzić strach. Nie oznacza to jednak, że taki dźwięk możemy bagatelizować.

SYRENA STRAŻACKA SYGNAŁY

Aby komunikat był odebrany prawidłowo musi być odpowiednio zaadresowany. Aby to sobie dobrze uświadomić możemy wyobrazić sobie alfabet morsa. W tym przypadku mamy do dyspozycji przerywane sygnały. Od ich ilości zależne jest jaki komunikat do nas trafia. Mogą być to np. 2 sygnały, 3 sygnały lub nawet 5 sygnałów syreny strażackiej. Przyjrzyjmy się ich rodzajom i sprawdźmy jak zachować się w danej sytuacji.

SYRENA STRAŻACKA 3 RAZY

Trzy sygnały syreny znane są w Państwowych jak i Ochotniczych Jednostkach Straży Pożarnej. Gdy je słyszymy strażacy stawiają się w swoich remizach. Następnie są w pełnej gotowości lub bezpośrednio kierowani do swoich pojazdów, skąd udają się do gaszenia pożarów. Jego długość może być różna a wpływ ma na to np. pora dnia lub nocy. Sygnał ten trwa nie dłużej niż 30 sekund. Ciekawostką jest, że najnowsze remizy mają możliwość regulacji głośności dźwięku.

SYRENA STRAŻACKA 5 SYGNAŁÓW

Syrena strażacka może mieć jeszcze 3 sygnały lub 5 sygnałów. Każdy komunikat będzie wskazywał na inne zagrożenie. Powodem uruchomienia syren w tych sytuacjach może być: skażenie terenu, klęska żywiołowa, atak terrorystyczny lub nalot bombowy. Na pewno musimy być czujni w tych sytuacjach.

SYRENA STRAŻACKA, A WOJNA?

Jeśli nie ma Cie w miejscu zamieszkania w tym czasie warto udać się w bezpieczne miejsce. Jeśli dźwięki tego typu zastały Cie w domu przede wszystkim sprawdź w mediach o jakim zagrożeniu jest obecnie mowa. Jeśli mówimy o zagrożeniu wyższego stopnia- wyłącz urządzenia elektryczne oraz gazowe a także pozamykaj okna. W sytuacji kryzysowej zapakuj niezbędne rzeczy: dokumenty, pieniądze oraz leki. Warto mieć pod ręką klucze na wypadek ewakuacji. Najważniejsze jest zachowanie spokoju i słuchanie poleceń służb mundurowych.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Nowy komentarz
Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć
Czy chcesz usunąć ten produkt z koszyka?