WIOSENNE PROMOCJE  SPRAWDŹ

Sprzęt strażacki cz. 2 - pytania i odpowiedzi

ISTOTNE KWESTIE DLA STRAŻAKA

Jeśli znajdujemy coś w sieci co jest niespodziewane i zaskakujące- mówimy potocznie, że dotarliśmy na koniec Internetu. Wbrew pozorom ta ogromna przestrzeń nie jest jeszcze w 100 procentach zapełniona i nie zawsze znajdziemy odpowiedź na zadane przez nas pytanie. Wybraliśmy dla Was kwestie najmniej dostępne w sieci z branży pożarniczej. Tutaj możecie je sprawdzić.

NASZYWKA NARAMIENNA OSP

Chyba każdy kto kiedyś dołączył do jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej poczuł ogromną dumę gdy otrzymał swój strój strażacki. Ten wyróżniał się naszywką naramienną OSP. Jest to emblemat z logiem danej jednostki. Jest on łatwy w mocowaniu ponieważ przyczepia się go na rzepy. Usytuowany jest na ramieniu strażaka, który z dumą może reprezentować swoją jednostkę. Poza logotypem jest tam również nazwa miejscowości, z której wywodzi się jednostka. Jest to istotne nie tylko podczas akcji ratunkowych, ale i w trakcie zawodów strażackich lub specjalnych uroczystości. Dzięki takiemu znakowi możemy dowiedzieć się natychmiast z jakiej jednostki pochodzi konkretna osoba.

ZAMEK DO BUTÓW DLA STRAŻAKA

Zamek do butów? Tak dokładnie, nie ma w tym tekście żadnej pomyłki. Strażak powinien być w stu procentach przygotowany do prowadzenia akcji. Niezbędne są do tego ubiór oraz odpowiednie buty. Te nie byłyby w pełni funkcjonalne gdyby nie wymienny zamek. Obuwie strażaka bardzo często narażone jest na wiele czynników zewnętrznych. Niezbędne jest aby było na nie odporne. Ważne jest również aby takie buty były łatwe w konserwacji. Wymienne zamki właśnie temu służą. Zdejmowanie tego elementu pozwala dobrze wyczyścić obuwie- a co za tym idzie zabezpieczyć je na przyszłość. Sam zamek błyskawiczny jest niezwykle wygodny w używaniu co również ma wpływ na czas przygotowania się strażaka do akcji.

PAS GŁÓWNY SKÓRZANY DLA STRAŻAKA PSP I OSP

Jest to tak zwany pas oficerski. To symbol każdego strażaka, który pełni niezwykle ważną funkcję w hierarchii straży pożarnej. Pas posiada metalową sprzączkę. Części pasa głównego wykonane są ze złotego błyszczącego metalu. Pasy tego typu posiadają również strażacy ochotnicy. Ci w odróżnieniu od strażaków z jednostek państwowych posiadają pasy wykonane ze srebrną klamrą. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, które różnią się niczym innym niż rozmiarami. Najmniejsze zakresy obwodu zaczynają się od 65-100cm. Największe najczęściej oscylują pomiędzy 106- 142cm. Szerokość takiego pasa to najczęściej 45mm.

BOJA SP- CO TO?

Któż z nas pamięta umięśnionych ratowników, którzy biegali po piasku z pomarańczowymi deskami pod pachą w serialu Słoneczny Patrol? Był to niedzielny rytuał wielu osób, którzy sprawdzali poczynania amerykańskich ratowników co niedzielę. Wracając jednak do tematu ta wspomniana pomarańczowa deska to nic innego jak boja sp. Mowa tutaj o pomarańczowej boi ratowniczej. Taka boja służ rzecz jasna do ratowania osoby zagrożonej w wodzie. Produkty dostępne na rynku posiadają wyporność sięgającą aż do 120N! Na wyposażeniu takiego sprzętu znajdziemy również taśmę asekuracyjną i linkę holowniczą. Dzięki tym dodatkom zarówno osoba poszkodowana jak i ratownik mogą bezpiecznie znajdować się na powierzchni wody. Dla wygodnej i bezpiecznej akcji wspomniana boja posiada modelowane uchwyty na dłonie. Co ważne element ten może być również stosowany jako sposób ostrzegania innych. W ten sposób wykorzystuje się boje SP w sytuacji gdy ratownik nurkuje aby ratować osobę tonącą. Waga takiego produktu oscyluje w okolicach 1,60kg.

KAMIZELKA ODBLASKOWA STRAŻ

Niezwykle ważny element ubioru ratownika. Dzięki temu produktowi strażak ma zapewnione bezpieczeństwo, gdy przeprowadza akcje ratunkową. Specjalne kolory użyte do jej produkcji powodują, że osoba, która jest ubrana w taką kamizelkę będzie zawsze widoczna. Jest to zasługa koloru żółtego (a dokładnie fluorescencyjnego). Kamizelki tego typu są również odporne na warunki atmosferyczne. Materiał, z którego są wykonywane jest to poliester. Gdy decydujemy się na zakup takich kamizelek do swojej jednostki oczywiście powinny one spełniać wszelkie normy. Mowa tutaj o certyfikatach: PN-EN ISO 13688:2013-12, PN-EN ISO 20471:2013-07 oraz o oznaczeniu CE.

CZAPKA MDP

Na początku mówiliśmy o dumie młodych strażaków- ochotników gdy otrzymują swój pierwszy strój z naszywką OSP. Nie inaczej jest jeśli wspomniany śmiałek zaczynał swoją przygodę z Młodzieżową Drużyną Pożarniczą. Tam mógł liczyć na czapkę, która podkreśli jego funkcję. Jest to pewnego rodzaju motywacja do dalszego działania młodego człowieka. Plusów, które wynikają z przynależności do MDP jest naprawdę sporo. Przede wszystkim kondycja fizyczna, która w dzisiejszych czasach wśród najmłodszych według statystyk kuleje. Z drugiej strony jest to odpowiednia wiedza dotycząca zachowania się w sytuacji kryzysowej. Ostatecznie osoba taka nie tylko edukuje swoich rówieśników, ale może być dla nich wzorem do naśladowania. Plusem takiego nakrycia głowy jest również fakt, że będzie pasowało do każdego- niezależnie od płci.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Nowy komentarz
Czy chcesz usunąć ten produkt z koszyka?