Węże strażackie - pytania i odpowiedzi

WĄŻ STRAŻACKI- PODSTAWA KAŻDEGO STRAŻAKA

Dziś słów kilka o podstawowym wyposażeniu każdego strażaka. Kiedy myślimy „straż pożarna” pierwsze co nam może przyjść na myśl to strażacki wąż. Ten jak wiadomo służy do gaszenia pożarów. Choć wszyscy znamy to urządzenie, to jednak niewielu z nas ma świadomość, że na rynku jest jego wiele odmian. Różnią się nie tylko wielkością, ale i materiałem wykonania. To daje im różne zastosowania. Dziś przyjrzymy się im bliżej.

WĘŻE STRAŻACKIE RODZAJE

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów węży strażackich. O tym z jakich można korzystać mówi rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 20 czerwca 2007 roku. Mamy tam wymienione: pożarnicze węże tłoczone do pomp pożarniczych oraz hydrantów oraz pożarnicze węże ssawne.

WĄŻ STRAŻACKI- JAKI WYBRAĆ?

Od tego czy użyjemy odpowiedniego rodzaju węża strażackiego zależy skuteczność przeprowadzonej akcji oraz jej czas. Jak wiemy ten ma również ogromne znaczenie w sytuacjach kryzysowych. Są to produkty wbrew pozorom bardzo wszechstronne i mogą być używane w wielu sytuacjach lecz nie każdy rodzaj węża nada się do każdego przypadku. Mogą posłużyć np. do gaszenia różnego rodzaju pożarów jak np. pożar płynów. Jest to z pewnością bardzo łatwe w użyciu i skuteczne urządzenie do gaszenia pożarów. Jego wadą może być fakt, że przy tego typu akcjach ratunkowych zużywane są duże ilości wody. Przeszkodą podczas korzystania z takiego urządzenia będzie również silny wiatr.

WĘŻE STRAŻACKIE- JAKIE STANDARDOWE DŁUGOŚCI?

Tłoczone węże pożarnicze służą (jak sama nazwa mówi) do tłoczenia wody oraz wodnych roztworów. Ich długości wynoszą 15m oraz 20m. Węże ssawne w odróżnieniu od tych pierwszych mają wbudowany oplot druciany. Dzięki niemu nie dochodzi do spłaszczenia podczas zasysania wody z otwartego zbiornika. Tak samo można nimi podawać zarówno wodę jak i środek pianotwórczy. Jeśli mowa o wężach ssawnych to W-25 oraz W-52 ma 1m długości. Pozostałe węże W-75, W110 oraz W150 mierzą od 1,6 oraz 2,4 m.

WĘŻE STRAŻACKIE- ILE CALI?

Tutaj znów należy przeanalizować wszystkie rodzaje węży. Jeśli mówimy o wężach tłoczonych do pomp pożarniczych to ze względu na średnicę wewnętrzną możemy rozróżnić rozmiary węży: 25, 42, 52, 75 oraz 110. Inne rozmiary posiadają węże ssawne ze względu na ich właściwości. Tutaj mamy do czynienia ze średnicami wewnętrznymi rzędu: 52, 75, 110, 125 i 150 mm.

WĘŻE STRAŻACKIE- JAK PRZECHOWYWAĆ

Jest to trwały sprzęt lecz jak to często bywa- długość jego używania zależy od tego w jaki sposób będziemy się z nim obnosić. Jeśli zadbany o ich odpowiedni stan techniczny to będą nam służyły przez bardzo długi czas. Najważniejszy jest tutaj sposób przechowywania. Zgodnie z informacjami producentów nie powinno się przechowywać węży w miejscu gdzie jest stały dostęp do promieni słonecznych. Materiały te również mogą ulec uszkodzeniu jeśli przez długi czas będą miały do czynienia z wysokimi temperaturami. Ważne jest aby stosować wobec nich cykliczny przegląd. Mamy tutaj na myśli poddanie sprzętu regularnym próbom wytrzymałościowym. Jeśli masz wątpliwości co do zakupu sprzętu dla swojej jednostki lub do celów prywatnych- skontaktuj się z nami. Nasze wieloletnie doświadczenie pozwoli nam dobrać Tobie najlepszy produkt idealnie pasujący do Twoich potrzeb. Współpracujemy z renomowanymi markami, dzięki czemu będziesz miał gwarancję niezawodności Twojego sprzętu.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Nowy komentarz
Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć
Czy chcesz usunąć ten produkt z koszyka?