Gaśnice i środki gaśnicze

Aktywne filtry

Gaśnica pianowa "kuchenna" 2kg GWG-2x ABF

Gaśnica pianowa "kuchenna" 2kg GWG-2x ABF, do zabezpieczania pomieszczeń, w których występuje ryzyko zapalenia olejów i tłuszczów jadalnych np. w gastronomii.

Cena 179,00 zł

Gaśnica Domowa 1 litr

Ze względu na kolor, urządzenie nie jest gaśnicą w rozumieniu normy PN-EN 3-7. Idealnie sprawdzi się jako prezent na parapetówkę. Jej ciężar to zaledwie 1,7 kg. 

Cena 75,00 zł

Środki gaśnicze

Pożary najczęściej zaczynają się od maleńkich ognisk, które można błyskawicznie ugasić. Aby tak się stało, każde gospodarstwo powinno być przede wszystkim wyposażone w odpowiedni i sprawny podręczny sprzęt gaśniczy. Środki gaśnicze muszą pełnić zasadniczą rolą jest gaszenie pożarów w pierwszej fazie ich powstania. Jednak aby wyposażyć gospodarstwo w odpowiednie środki gaśnicze należy znać zakres jego zastosowania i właściwości. Do samodzielnego gaszenia pożarów w „zarodku” służą środki gaśnicze do których należą: woda, piasek, gaśnice, koce gaśnicze, hydronetki, agregaty gaśnicze, bosaki, siekiery, łopaty, a nawet drabiny.

Najczęściej stosowane środki gaśnicze

Najczęściej wykorzystywane środki gaśnicze to koce gaśnicze i gaśnice. Posiadają one wyraźne oznaczenia literowe świadczące o tym, do gaszenia jakiego rodzaju pożaru są przeznaczone: A - Ciała stałe pochodzenia organicznego, przy spalaniu których występuje zjawisko żarzenia (drewno, papier), B - Ciecze płynne i stałe topniejące w skutek ciepła (benzyna, rozpuszczalniki, smoła, topiące się tworzywa sztuczne), C - Gazy palne (gaz ziemny, acetylen, propan-butan), D - Pożary metali (magnez, sód, uran), E - Pożary z grup ABCD występujące w obrębie urządzeń pod napięciem. Do gaszenia każdego z nich należy używać odpowiednich środków gaśniczych: do grupy A - woda, piana gaśnicza, proszek gaśniczy, dwutlenek węgla. do grupy B - piana gaśnicza, proszek gaśniczy, dwutlenek węgla, halon; do grupy C - proszek gaśniczy, dwutlenek węgla, halon; do grupy D - proszek gaśniczy, dwutlenek węgla, halon.

Rodzaje środków gaśniczych dla domostwa

Gaśnica pianowa jest przeznaczona do gaszenia pożarów grupy A i B. Jest wykonana z metalowego pojemnika o kształcie cylindrycznym, na którym znajduje się pyszczek do wytrysku środka gaśniczego, zbijak do uruchomienia gaśnicy, uchwyty i instrukcja jej obsługi. Wnętrze gaśnicy wypełniają środki alkaliczne w roztworze wodnym środka pianotwórczego oraz kwas w podwieszonym pojemniku. Po uruchomieniu gaśnicy, czyli po uderzeniu zbijakiem o twardy przedmiot, następuje zmieszanie obu cieczy, wydzielanie dużej ilości węgla, tworzenie się piany i podwyższenie ciśnienia, które wyrzuca pianę na zewnątrz. Gaśnica śniegowa jest przeznaczona do gaszenia pożarów grupy B, C i D. Do wyrzucania środka gaśniczego służy dysza wylotowa połączona z korpusem elastycznego węża. W głównej części ma zawór i dźwignię do uruchomienia gaśnicy, a z boku uchwyt. Gaśnica proszkowa zawiera proszek gaśniczy pod stałym ciśnieniem np. azot lub gaz. Znajduje się on w dodatkowym zbiorniku. Koc gaśniczy wykonany z tkaniny niepalnej o powierzchni ok. 2 m2. Kocem okrywamy źródło ognia, a obrzeża dokładnie dociskamy do podłoża, dzięki czemu ograniczamy dostęp tlenu do palącego się materiału. Bez względu na to, jak skuteczne mamy środki gaśnicze, należy pamiętać, że lepiej, taniej, łatwiej i bezpieczniej jest chronić niż gasić.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć
Czy chcesz usunąć ten produkt z koszyka?